İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Yatsı19:10 İmsak06:36 Güneş08:06 İşrak08:50 Öğle13:00 İkindi15:22 Akşam17:44
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 12°C Nem %82
Türkçe
23 Cemaziyelevvel 1445 5 Aralık 2023 Salı
23 Cemaziyelevvel 1445
Akşam
17:44
Yatsı
19:10
İmsak
06:38
Güneş
08:08
İşrak
08:50
Öğle
13:00
İkindi
15:22
Giriş Yap

Sosyal medyada duygu geçişleri 3 saniyeye indi

14.08.2023    |

Sosyal medya kullanıcıları 3 saniye içerisinde videoda kalıp kalmamaya karar veriyor. Bu hızlı geçiş duygu geçişlerini de etkiliyor.

Sosyal medyada duygu durumlarının ‘hızla’ değişmesine ilişkin, ‘dil bilimi, bilgisayar bilimi ve yapay zekâ konularının birleştiği’ alanda uzman Burak Dalgül, şunları söylüyor:

“Sosyal Medya kullanıcılarının erişebileceği içerik hacmi arttıkça, odak süresi de kısaldığı için 3 saniye kuralı diye bir kavram gelişti dijital dünyada. Eskiden odak süremiz 10 saniye ve üzeriyse zamanla bu 7-5, sonra 3 saniyeye indi. 

Artık sosyal medya kullanıcısı 3 saniyede içeriği izleyip izlemeyeceğine karar veriyor. Diyelim ki bir videoda izlediği bir görüntü onu üzdü veya duygulandırdı, gözleri yaşardı. Bu içerik de ortalama 30-40 saniye sürdü. Henüz bu duygu durumunu sona erdirip normaline dönmeden başka bir içerikte kahkaha atarak gülmeye başladı. İşte duygu durumumuzun yönü de bu 3 saniyeye bağlı.

Kişi, 3 saniye içinde izlediği bir şey ilgisini çekmezse izleyebileceği başka şeyleri kaçırma hissine kapılıyor. Bu his, kişinin zihnini başka bir şeye çevirme ihtiyacı doğuruyor. 3 saniye içerisinde duygularına ve düşüncelerine yön veren başka şeyleri takip ediyor. Mesela, kişi izlediği bir şeyde üzüntüyü deneyimlerken, 3 saniye sonra izlediği başka bir içerikte eğlenceyi ve keyfi hissedebiliyor.”

Sosyal medyayı yönetenler zihinleri de etkiliyor

"Sosyal medyayı yönetenler, insanların zihinlerini de yönetiyor. Bu noktada zihnini eğitmeyen bir kişi izlediği veya okuduğu şeyi sorgulayamıyor. Sorgulayamadığı için de zihnen temas ettiği bilgilerde faydayı gözetip çıkaramıyor. Bunun yerine kişinin zihni, ona sunulan veya yönlendirilen Duygu ve düşünceleri hissetmeye ve düşünmeye doğru eğilim gösteriyor. Her şeyde olduğu gibi sosyal medyada da bilinçli kullanımın önemi devreye giriyor.”

Hürriyet

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler
Mehmed Zahid Kotku Sohbetler Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close