İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:58 Güneş07:22 Öğle13:20 İkindi16:33 Akşam19:08 Yatsı20:27
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 10°C Nem %87
Türkçe
23 Şaban 1445 4 Mart 2024 Pazartesi
23 Şaban 1445
İmsak
06:00
Güneş
07:24
İşrak
08:05
Öğle
13:20
İkindi
16:33
Akşam
19:08
Yatsı
20:27
Giriş Yap

Obezitenin bir başka nedeni, Fruktoz!

25.10.2023    |

Nüfusu 8 milyarı aşan dünyada seri üretim yapan gıda sektörünün en fazla kullandığı katkı maddelerinin başında fruktoz geliyor.

Gıda sanayi, birçok üründe 'fruktoz' adlı şekeri kullanıyor. Araştırmaya göre, fruktoz vücutta hücrelerin yakıtını tüketip açlık oluşturuyor; kilo almayı kolaylaştırıp vermeyi zorlaştırıyor!

Fruktoz, doğal olarak meyvelerde bulunuyor. Ancak mısır şurubu aracılığıyla gıda sektörünün ürettiği çok sayıda üründe de yer alıyor.

Fruktoz, sağlık sorunlarına neden olduğu belirtilen bir şeker türü. Araştırmacılar, çoğu insanda obezitenin temel nedeninin sağlıklı olduğu düşünülen ürünlerde de yer alan mısır şurubundaki ve ilave şekerlerdeki fruktoz olduğunu buldu. 

ABD’deki bir üniversitenin yaptığı araştırmada, fruktozun, hücrelerin yakıtını tüketerek açlığa yol açarken, vücutta yağ almayı kolaylaştıran ve kilo vermeyi zorlaştıran biyolojik değişikliklere neden olduğu tespit edildi. Obezitenin tek ana nedeninin, aşırı yemek yiyerek ve az enerji harcayarak vücutta yağ birikmesine yol açmak olduğu düşünülüyordu.

Metabolizmayı yavaşlatıyor

Ancak, yeni araştırma, fruktozun tokluk hormonu düzeylerini düşürdüğünü, vücudun enerji için yağ depolarını kullanmasını durdurduğunu ve metabolizmayı yavaşlatarak vücudun enerji yakmasını zorlaştırdığını buldu. Bilim insanları, rafine fruktoz şurubunun vücutta diğer şeker türlerine ve gıda katkı maddelerine kıyasla obeziteye yol açma riskini daha fazla artırdığını keşfetti.

Milliyet

­

 

 

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hatm-i Şerif - Salah Bukhatir
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hatm-i Şerif - Salah Bukhatir
Hatm-i Şerif - Salah Bukhatir Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close