İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:58 Güneş07:22 Öğle13:20 İkindi16:33 Akşam19:08 Yatsı20:27
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 10°C Nem %87
Türkçe
23 Şaban 1445 4 Mart 2024 Pazartesi
23 Şaban 1445
İmsak
06:00
Güneş
07:24
İşrak
08:05
Öğle
13:20
İkindi
16:33
Akşam
19:08
Yatsı
20:27
Giriş Yap

Altın madenleri Amazon’u öldürüyor

02.11.2023    |

Yeni bir araştırma Amazon’daki altın madenciliğinin ormanların derinliklerine doğru girmesiyle, bölgede bulunan tropikal kuşlarda cıva kirliliği belirtilerinin arttığını ortaya çıkardı. Yayımlanan çalışmada, altın arama faaliyetlerinin 7 kilometreye kadar yakınında yaşayan kuşların, Orta ve Güney Amerika’nın tropik bölgelerindeki diğer alanlarda yaşayanlara göre dört kat daha yüksek cıva konsantrasyonlarına sahip olduğu belirlendi.

Cıvanın zararı belgelendi

Bölgedeki tropik kuş biyoçeşitliliği son yıllarda azalırken, bazı bilim insanları yapılan akademik çalışmalara referansla yüksek cıva oranının bu düşüşte önemli bir rol oynadığını düşünüyor. 2023’te sonra erecek 17 yıllık bir süre boyunca, çok sayıda bilim insanı Orta ve Güney Amerika ile Batı Hint Adaları’ndaki dokuz ülkede 322 kuş türünden binlerce tüy, kan ve doku örneği toplayarak kuşlardaki cıva konsantrasyonları hakkında bugüne kadar dünyanın en büyük veri tabanını oluşturdu.

Yasa dışı yapılıyor

Araştırma, madenciler tarafından altını tortudan ayırmak için kullanılan civanın tropik bölgelerdeki vahşi yaşamı nasıl etkilediğine dair kanıtlar sunuyor. El emeği altın madenciliği genellikle ya koruma altındaki alanlarda yasa dışı olarak ya da koruma alanlarının dışında ancak hükümetin açık izni olmadan gayri resmi olarak yapılıyor.

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hatm-i Şerif - Salah Bukhatir
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hatm-i Şerif - Salah Bukhatir
Hatm-i Şerif - Salah Bukhatir Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close