İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:41 Yatsı22:26 İmsak03:43 Güneş05:37 İşrak06:20 Öğle13:15 İkindi17:13
Hava - Hava durumuAçık 30°C Nem %55
Türkçe
9 Muharrem 1446 15 Temmuz 2024 Pazartesi
9 Muharrem 1446
İkindi
17:13
Akşam
20:41
Yatsı
22:26
İmsak
03:43
Güneş
05:37
İşrak
06:20
Öğle
13:15
Giriş Yap

Ebeveynler bugünün çocuklarıyla nasıl iletişim kurmalı?

Özel Haber
Özel Haber
03.11.2023    |

İletişimin gelişen teknoloji ile çeşitlendiği günümüz dünyasında ebeveynler ve çocukları arasındaki iletişimde zorluklar yaşanabiliyor. Peki bu iletişim, nasıl daha sağlıklı hale getirilebilir?

AKRA’da yayınlanan Aynadaki İnsan programına konuk olan Uzman Psikolojik Danışman Mürşit Ekmel Aybek, günümüz dünyasında çocuk olmayı ve ebeveyn ilişkileri tanımlarken dünün anne babası ve bugünün anne babası üzerine farklıklara değindi.

Bugünün dünyası nedir?

Bugünün anne babalarının, çocuklarını anlamakta, yönetmekte güçlük çektikleri kaygılarla birlikte iletişim kurmakta zorlandığı görülüyor.

Dünya tarihine baktığımızda hiçbir dönem bu kadar hızlı değişmemiş ve dönüşmemiş. Dünün anne babası ve bugünkü arasında farklılıklar var.

Biz geçmiş yüzyılın çocuklarıyız bugünkü çocuklar da bu yüzyılın çocukları.

Bizler, sokakta, toprakta, köyde, mahallede büyüdük. Bugün daha steril daha düzenli planlanmış ortamlarda yaşıyor çocuklar, şimdi biz de bu çerçevedeyiz.

Öyle ki yaşadığımız apartman kutusundan servis aracı kutusuna biniyor oradan da sınıf kutusuna giriyor çocuklarımız.

Bugünün dünyasında ebeveyn olmak

Bizler belki daha problemli, zor ama doğal bir ortamda yetiştik. İnsan ilişkileri daha yoğundu; şefkat, merhamet duyguları yaşanmaktaydı. Bunlar sosyal ortamımızı değerli kılıyordu.

Bugünkü tasarlanmış hayatta, sosyal hayattan kopuş; büyük aileden küçük aileye geçişle daha dar kapsamlı bir yapıdayız.

Dünün anne babalarının öğrencilik yıllarında, ders, ödev takibi bu kadar yoğun değildi, bugün ise çocuklarımızı adeta nefes aldırmayacak ölçüde, evde, okulda kontrol ederek sürekli baskıladığımız, kalıba sokmaya çalıştığımız bir denklem var. Dolayısıyla çocuklarla olan iletişimimizle algılar ve dengeler değişiyor ve zorlaşıyor.

Bugünün dünyasında ebeveyn çocuk iletişiminin zorluk ve kolaylıkları nelerdir?

Günümüz tasarlanmış hayatı, belli bir konfor, kolaylık sağlıyor ama hayatın işleyişine aykırı bir zemin aynı zamanda.

Doğal hayattaki zorluk ve problemler kişinin gelişmesine, bununla baş etmesine, kendine olan güveni inşa etmesine katkı sağlıyor.

Ancak bugünün konfor hayatında problemlerin minimize edildiği, her şeyin en iyi şekilde çözülebildiği ortam olunca çocuklarımız daha güçsüz yetişiyor. Problemlerle karşılaştıklarında bununla baş edebilme noktasına zayıf olabiliyorlar.

Bunun ne kadar dışına çıkabilirsek çocuğun ilgi, yetenek ve merakını ortaya çıkarabilecek etkinliklere yönlendirebilirsek bu kalıbı o kadar esnetebiliriz.

Aile ve akraba ilişkileri de bu kalıbı esnetir.

Günümüz anne babaların şikâyeti, çocuklarının sosyal olmadığı, içe kapanık olduğu yönünde. Baktığımızda temel nedeni, gençler, çocuklarımız steril hayatın kalıbın, içinde belli bir düzendeler ve bundan çıkamıyorlar.

Aile, bayram, akraba gibi ziyaretler varken çocuğa, ‘sen otur, sen ödevini yap, testini çöz’ deyip kendi elimizle çocuğu sosyal hayattan koparıyor ve gelişimlerini engelliyoruz.

Çocukluk dönemi, aslında bir yazılım dönemidir. Çocukların hayatı anlamlandırdığı bir zemindir. Bizim onlara sunduklarımızla hayatını devam ettirirler. Biz odadan çıkarmayıp test kitaplarından ödevlerden çıkarmayıp dar bir alana sıkıştırırsak bu ilerleyen yaşlarda aynı sorunun devam etmesine sebep oluyor. Diğer yandan çocuklar sosyalleşmeyi sosyal medya mecralarıyla yaşıyorlar.

Çocuklardan başarı beklentisi ne yönde olmalı?

Eskiden kullandığımız, “Talebe” kavramı, talep eden, ilgisi merakına göre sevkedilen anlamındaydı. Günümüzde bu kavramın karşılığı olarak “öğrenci”, yeteneğine bakılmaksızın sunulan çerçeveye adapte etmeye çalışılıyor ve onlardan ısrarlı bir şekilde başarılı olması bekleniyor.

Burada öncelememiz gereken yaratılışımıza uygun davranmaktır.