İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:58 Güneş07:22 Öğle13:20 İkindi16:33 Akşam19:08 Yatsı20:27
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 9°C Nem %87
Türkçe
23 Şaban 1445 4 Mart 2024 Pazartesi
23 Şaban 1445
İmsak
06:00
Güneş
07:24
İşrak
08:05
Öğle
13:20
İkindi
16:33
Akşam
19:08
Yatsı
20:27
Giriş Yap

Güzide Bir Yaşamdan Kesitler, Muhterem Hacer Coşan

Özel Haber
Özel Haber
14.11.2023    |

GÜZİDE BİR YAŞAMDAN KESİTLER

MUHTEREM HACER COŞAN 

Mürebbi'miz Mahmud Es’ad Coşan'ın güzide eşi, Mehmed Zahid Kotku Hocamızın pek kıymetli kerimesi, Muharrem Nureddin Coşan Hocamızın sevgili validesi Hacer Muhterem Coşan Hanımefendi… 

1941 yılının Kurban Bayramı sabahı, şimdiki adı Çukurca olan Bursa’nın İzvat köyünde dünyaya geldi. Kafkas göçmeni olan dedesi bu köye imam olarak atanmıştı. Aynı zamanda ipekçilik yapardı.

Bayram sabahı doğduğu için rahmetli annesi kendisine “Hacer” isminin konulmasını arzu etmiş, büyükannesi ise “Muhterem” demiş ve böylelikle kendisine Hacer Muhterem Kotku ismi verilmişti. Ailenin üçüncü çocuğuydu.  

Çocukluğunun bir kısmı, dedesi ve sevgili babasının imamlık vazifesi gördüğü İzvat köyünde geçti. Dört yaşında iken ailesiyle İzvat’tan Bursa'ya geldi. Daha sonra Kotku Hocaefendi, Üftade Cami-i Şerifi’nde vazife’ye başladı. Evleri camiye yakın olduğu için Muhterem Coşan Hanımefendi sık sık babasının yanına gidip gelirdi.

Her Ramazan ayında camide itikafa giren babasına, caminin yanı başındaki evlerinden yemek getirdiğini, iftarı birlikte yaptıklarını bu güzel zamanları unutamadığını anlatmaktadır.

Bursa’da on bir yaşında başladığı hafızlık eğitimi sırasında babası Kotku Hocaefendi,  İstanbul’da Zeyrek yokuşundaki Ümmü Gülsüm Camii’ne atandı. Bu vesile ile İstanbul’a geldiler.

Hacer Muhterem Coşan Hanımefendi anne ve babası hakkında şu hatıraları anlatmaktadır:

“Muhterem babacığım (Rh. A.), çok halim selim idi. Bizlere güler yüzle, lütuf ve latife ile muamele eylerdi.

Sabah namazından sonra işrak vaktine kadar camiden gelmez, Evrâd-ı Şerîfe ile meşgul olurdu. Biz ise evde sofrayı hazır ederdik. Camiden çoğunlukla misafirlerle gelir, kahvaltı ederdi. Akşam soframızda da misafir eksik olmazdı, elhamdülillah...

Annem Râbia Edîbe Hanım, çok çalışkan bir kadındı; eli hiç boş durmazdı. Babama hizmeti çok itina ve şevkle yapardı. Çok Kur'an okurdu. Az uyur, erken kalkardı. Fedakarca hizmet eder, misafirleri bıkmadan usanmadan güzellikle ağırlardı.

Seyahatlere çok titiz hazırlanır, çantalara yolda gerekli en ince teferruatı bile koymayı unutmazdı. Mekanı cennet olsun, Allah ruhlarını şad eylesin...”

Hacer Muhterem Coşan Hanımefendi, ziyaretine gelenlere şu tavsiyelerde bulunmuştur:

“Daima güler yüzlü, tatlı dilli olun! Doğruluktan asla ayrılmayın, katiyyen yalan yanlış söylemeyin! Hiç dedikodu yapmayın, emanete dikkat edin, kul hakkını üzerinize geçirmeyin! 

 

­

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close