İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:41 Yatsı22:26 İmsak03:43 Güneş05:37 İşrak06:20 Öğle13:15 İkindi17:13
Hava - Hava durumuAçık 30°C Nem %46
Türkçe
9 Muharrem 1446 15 Temmuz 2024 Pazartesi
9 Muharrem 1446
İkindi
17:13
Akşam
20:41
Yatsı
22:26
İmsak
03:43
Güneş
05:37
İşrak
06:20
Öğle
13:15
Giriş Yap

Sinsi bir tehlike: Hipertansiyon

16.11.2023    |

Geçtiğimiz çeyrek yüzyılda muazzam bir “hipertansiyon patlaması” oldu. Bunun başlıca nedenlerinin ise “sağlıksız beslenme, kilo fazlalığı ve obezite, hareketsiz yaşam tarzı ve stres faktörü” olduğu net ve açık olarak anlaşıldı.

Problem çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmesine rağmen genelde herhangi bir şikâyete de neden olmuyor. Bu açıdan bakıldığında hipertansiyon da sağlıklı yaşamın öncelikle de damar sağlığının en önemli ve en sinsi düşmanlarından biri kabul ediliyor. Ama yine de -seyrek de olsa- bazı belirtilerin hipertansiyona işaret edebileceğini bilmemizde fayda var.

HİPERTANSİYON İŞARETLERİ

İLK BEŞ 

- Baş ağrısı, baş, boyun bölgesinde rahatsız edici bir basınç, dolgunluk veya ağırlık duygusu.

- Çarpıntı atakları, kalp atımlarında hissedilen daha güçlü vurular, hızlanmalar veya düzensizlikler. 

- Yürümekle gelen nefes zorlanmaları, çabuk yorulmalar.

- Burun kanamaları.

- Baş dönmesi atakları.

İKİNCİ BEŞ

- Göğüs ağrısı.

- Genel yorgunluk hali.

- Görmede bozulma, gözde kanlanma, sinek uçuşmaları.

- Ayak/ayak bileğinde şişme.

- Sersemlik hali.

HİPERTANSİYON NEDEN ÖNEMLİ

Hangi yaşta, kimde ve ne zaman, hangi nedenle ortaya çıkarsa çıksın hipertansiyonun temel hedefi ve başlıca zararlı etkileri damarlarda ortaya çıkıyor. İster büyük tansiyon (sistolik basınç) ister küçük tansiyon (diyastolik basınç) isterse de ikisi birden yükselsin damar için basınçta uzun süreli ve tekrarlayan artışlar zamanla damar yatağına kalıcı ve ilerleyici zararlar veriyor. Neticede de hasarlanan damarlar hangi organı ya da organları besliyorsa o organ ya da organlarda kalıcı ve ciddi hasarlar oluşmaya başlıyor. Tabii ki bu arada en çok zararı da damarlardan zengin olan yaşamsal organlar, öncelikle de kalp, beyin, gözler ve böbrekler görüyor. Peki, o hasarlar nasıl oluşuyor? 

HİPERTANSİYON BİR HALK SAĞLIĞI SORUNUDUR 

Yaşınız ve cinsiyetiniz ne olursa olsun kan basıncınızı her daim dikkatle izleyin. Tansiyon yükselmelerinin geçici ya da kalıcı sağlık sorunlarına yol açabileceğini aklınızdan hiç çıkarmayın. Son zamanlarda yaşadığımız hipertansiyon salgınının esas sorumlularının ise yaşam tarzı yanlışlarımız olduğundan en ufak bir şüphe duymayın. TUZ tüketiminizi azaltın. Sofranızdaki tuzlukları çöpe atın. Eğer varsa KİLO probleminizi, UYKU sorunlarınızı çözmeye çalışın. AKTİF bir yaşam sürün ve düzenli EGZERSİZ yapın. TÜTÜN ürünleri kullanmayın. STRES yönetimi konusunda daha çok bilgilenmeye çalışın. Hipertansiyonun oluşturabileceği gizli hasarları daha erken tespit etmek için de SAĞLIK KONTROLLERİNİZİ düzenli olarak yaptırmayı ise lütfen unutmayın.­­

Hürriyet / Osman Müftüoğlu

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close