İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak03:31 Güneş05:27 Öğle13:07 İkindi17:05 Akşam20:36 Yatsı22:22
Hava - Hava durumuAçık 20°C Nem %74
Türkçe
23 Zilka'de 1445 31 Mayıs 2024 Cuma
23 Zilka'de 1445
İmsak
03:31
Güneş
05:27
İşrak
06:10
Öğle
13:07
İkindi
17:05
Akşam
20:36
Yatsı
22:22
Giriş Yap

Uzmanlar uyardı: ‘Yer altı’nı da tahrip etmeyin

17.11.2023    |

Muğla’nın ilçesi Bodrum’u besleyen 2 baraj kurudu. Yer altı su kuyuları açılmaya başlandı. Amaç 190 bin yerleşik nüfuslu ilçenin su ihtiyacını karşılamak. Kuyuların soruna çare olmayacağını söyleyen uzmanlar uyardı.

Hayatın vazgeçilmezlerinden biri olan su, nüfus artışı, sanayileşme, kirlilik ve kaynakların yanlış kullanılması nedeniyle büyük bir tehdit altında. Önlemler alınmazsa gelecekte Türkiye’nin birçok ili su kıtlığıyla karşı karşıya kalacak.

Su Kaynakları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ceyhun Özçelik “Şimdi tek kaynak yer altı suyu. Mevcuttaki yer altı suyu kuyuları ihtiyacın ancak yüzde 45’ini karşılayabilecek boyutta ve bu oran her geçen gün azalıyor. Bölgeye içme suyu temin eden 150 civarlarında içme suyu kuyusu söz konusuydu, bunların 50’ye yakını kurudu. Yeni kuyularla beraber, kuyu sayısının 120 civarına ulaşması bekleniyor. Yeni kuyu açılmasının sürekli bir katkı sağlayacağını söyleyemeyiz. Aynı bölgede fazla kuyu açılırsa, bu sular girişimle yer altı suyu seviyesinin düşmesine ve her bir kuyudan alınabilecek suyun azalmasına yol açacaktır. Açılan kuyular deniz kıyısına yakınsa yeraltı suyu da tuzlanacaktır. Aşırı çekim devam ederse, zamanla, yer altı suyu kaçar veya tuzlanır. Çok su çekmek değil, güvenli su çekimi önemli. Vatandaşlarımıza su tasarrufu konusunda çağrılar yapılarak dar boğaz aşılmaya çalışılıyor. Vatandaşların ilave depo alma veya fazladan su depolama gibi bireysel çözümler geliştirmeye başlaması durumunda, mevcut su talebi daha da artacak, kesinti süreleri uzayacaktır. Bu nedenle, vatandaşların doğru ve sürekli bilgilendirmesi önemli.” diye aktardı.

Milliyet

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close