İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:58 Güneş07:22 Öğle13:20 İkindi16:33 Akşam19:08 Yatsı20:27
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 10°C Nem %87
Türkçe
23 Şaban 1445 4 Mart 2024 Pazartesi
23 Şaban 1445
İmsak
06:00
Güneş
07:24
İşrak
08:05
Öğle
13:20
İkindi
16:33
Akşam
19:08
Yatsı
20:27
Giriş Yap

Ertelenen işler zihni meşgul edip hastalığa sebep oluyor

24.11.2023    |

"Bugünün işini yarına bırakma" atasözünün doğruluğunu kanıtlar nitelikteki neni bir araştırmaya göre Araştırmada, bugün yapmaları gereken işleri erteleyenlerin, yaşadıkları stres nedeniyle bağışıklık sistemlerinin zayıflaması sonucu hastalandıkları ortaya çıktı!

Okuldayken ders çalışmayı, sınav tarihinin bir gün öncesine bırakıp telaşa kapılırız ve elimiz ayağımız birbirine dolanır. İş yerinde çalışmalarımızı “Aman daha çok vakit var” diyerek son dakikaya bırakırız! Doktora gitmeyi son ana kadar erteler, bunun da ağır bedelini öderiz. İşleri ertelemenin hayatımıza verdiği zararları,  “Bugünün işini yarına bırakma” şeklindeki atasözü de anlatmıştır.

Çalışmada 400 civarında üniversite öğrencisine, işlerini ertelediklerinde kendilerini nasıl hissettikleri ve neler yaşadıkları soruldu.

Anketten çıkan sonuca göre, bugünün işine yarına bırakanlar, işi yapmadıkları süreçte yoğun stres altında kalıyorlar. Bu stres de genç bile olsalar sağlığa zarar vererek bağışıklığın zayıflamasına yol açıyor. Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla da hastalıklar oluşuyor.

Araştırmayı yöneten Prof. Fuschia Sirois şunları söyledi: “Ertelenen işler akılları meşgul ediyor, zihinleri esir alıyor. Bu yüzden de insanlar kendilerini stresli hissediyor. Stres de bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Böylece soğuk algınlığından gribe, baş ağrısından sırt ağrısına ve bazı psikolojik problemlere kadar birçok sağlık sorunu yaşanıyor.

Sürekli işlerini erteleyenler, işlerini vaktinde yapanlara göre daha fazla hastalanıyor.” 

Milliyet­

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hatm-i Şerif - Salah Bukhatir
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hatm-i Şerif - Salah Bukhatir
Hatm-i Şerif - Salah Bukhatir Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close