İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Yatsı22:26 İmsak03:43 Güneş05:37 İşrak06:20 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:41
Hava - Hava durumuAçık 28°C Nem %60
Türkçe
10 Muharrem 1446 15 Temmuz 2024 Pazartesi
10 Muharrem 1446
Akşam
20:41
Yatsı
22:26
İmsak
03:43
Güneş
05:37
İşrak
06:20
Öğle
13:15
İkindi
17:13
Giriş Yap

Uyku bozukluğu günlük yaşamı etkiliyor

19.12.2023    |

Yapılan bir araştırmaya göre 100 kişiden 5’inde uyku bozukluğu bulunuyor. Peki günlük ideal uyku süresi ne olmalı? Uyku bozukluğunun sebepleri neler? Uykuya dalabilmek için nelere dikkat edilmeli?

Prof. Dr. İbrahim Öztura, uyku bozukluğu ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Çalışmalar gösteriyor ki yetişkinler hafta içi en az 7.5 saat, hafta sonu 8.5 saat uyumalı. Çocukluk çağına doğru bunu biraz daha artırıyoruz. Araştırmaya göre, ara sıra uyuyamıyorum diyen insanların sayısı yüzde 50’lerde, tedavi amacıyla yani insomnia (uyku bozukluğu) olup başvuran insan sayısı ise yüzde 5 civarlarında. Bu da çok ciddi bir rakam. 0-18 yaş arasında uykusunda kalkan, yürüyen, konuşan, bağıran çocuk sayısı yüzde 15’lerde. Bu rakam yetişkinliğe doğru yüzde 3’lere düşüyor.

Uykuya dalma sorunu neden kaynaklanıyor?

Melatonin doğal bir uyku hormonu. Gece güneş ışığının ortadan kalkmasıyla salgılanıyor. Ancak özellikle beyaz yakalılar, ertesi günü düşünerek stresle uyumaya çalışıyorlar. Bu da uykuya dalmayı geciktiriyor. Kimi insanlar kimi zaman 5 saat uykuyla da yetinebiliyorlar. 

Nasıl uykuya dalınabilir?

Alınan uyku sizi dinlenmiş hissettiriyorsa uykunuz iyidir. Ancak uykuya dalmadan önce mutlaka sevdiğiniz, sizi rahatlatan bir şeyler yapmalısınız. Kitap okumak, muhabbet etmek gibi. Ama asla ekranlardan yayılan mavi ışık önerilmiyor. Uykuya dalmakta güçlük çeken kişi (çocuklar hariç) dışarıdan melatonin hormonu da alabilir.”

Kaliteli uykuyla matematik zekâsı

Öztura “Çocuklar için uyku süresi çok önemli, çünkü uykuda vücut dinlenir ve gelişimini tamamlar. Bazı çalışmalar gösteriyor ki geniz eti olan çocuklar ameliyat olduktan sonra kaliteli uyuduklarında matematik zekâları gelişiyor. Kaliteli ve düzgün uyunduğunda çocuğun zihinsel ve bedensel gelişimi iyi oluyor. Uykusuzluk ise belli epilepsi türlerini tetikleyebiliyor” dedi.

Hürriyet

­

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Konferanslar
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Konferanslar
Konferanslar Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close