İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Yatsı22:36 İmsak03:23 Güneş05:23 İşrak06:07 Öğle13:10 İkindi17:10 Akşam20:45
Hava - Hava durumuAçık 25°C Nem %50
Türkçe
11 Zilhicce 1445 16 Haziran 2024 Pazar
11 Zilhicce 1445
Akşam
20:45
Yatsı
22:36
İmsak
03:23
Güneş
05:23
İşrak
06:07
Öğle
13:10
İkindi
17:10
Giriş Yap

Türkiye-Kore Ormanları Projesi dostluğu pekiştirdi

18.01.2024    |

Güney Kore Ankara Büyükelçisi Won Ik Lee, Türkiye-Kore Dostluk Ormanları Projesi kapsamında ÇEKUD’u ziyaret etti. Lee konuşmasında Türkiye ve Kore arasındaki dostluğun önemine vurgu yaparak, doğayı koruma alanında işbirliğinin devam edeceğini belirtti.

Türkiye'nin güneybatı illerinde 2021'de meydana gelen büyük orman yangınları sonrasında, Güney Kore'den gelen fidan bağışlarıyla çeşitli kentlerde Türkiye-Kore Dostluk Ormanları projesi başlatıldı.

Güney Kore'nin Ankara Büyükelçisi Lee, bu kapsamda 6 ilde 500 bin fidan diken proje yürütücüsü Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği'ni (ÇEKUD) ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında konuşan Lee Won-Ik, Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde hayata geçirilen Türkiye-Kore Dostluk Ormanları projesini değerlendirdi.

"Bu fidanlar sanki çocuklarımız gibi"

Fidanların son halini gören Büyükelçisi Lee, "Bu fidanlar sanki çocuklarımız gibi." yorumunda bulundu.

Türkiye ve Güney Kore'nin birçok alanda birbirine yardımda bulunduğunu belirten Büyükelçi Lee, "Kore gazileri 70 yıl önce ülkemize gelerek hayatımızı kurtarmak için savaştı, bunu asla unutmuyoruz. Böyle bir fedakarlık olmasaydı bugünün Kore'si var olmayabilirdi. Bu da doğayı koruma alanında bir işbirliği. Spor alanında başladı ve sonrasında çevreyi nasıl koruyabileceğimiz yönündeki düşüncelerle gelişti." diye konuştu.

6 ilde dostluk ormanları kuruldu

Prof Dr. Eyüp Debik ise Antalya, Muğla, Kilis, Nevşehir, Adana ve İstanbul'da, 150 bini Güney Kore’den, 350 bini de Türkiye’deki bağışlardan oluşmak üzere 500 bin fidanlık Türkiye-Kore Dostluk Ormanları projesini hayata geçirdiklerini bildirdi.

Ziyarette Büyükelçi, ÇEKUD başkanı Prof Dr. Eyüp DEBİK’e proje anısına hazırlattığı tablo ile plaket takdim ederken; Debik de Büyükelçi Lee’ye adına dikilen fidanların sertifikasını ve 81 ilde uygulanan Tohum Topu projesine ait tohum toplarından hediye etti.

Türkiye - Kore Dostluk Ormanları Fikri Nasıl Oluştu?

2021'de Tokyo'da yapılan olimpiyatlarda, Güney Kore Voleybol Milli Takımı Kaptanı Kim Yeon-koung, ülkemizde büyük orman yangınları olduğunu belirterek sporseverleri Türkiye’ye fidan bağışında bulunmaya davet etmişti. Bir anda Kore gündemi, Türkiye’deki ormanlar ve Türk dostluğu oldu.

Koreli doğasevrler bir aylık sürede ÇEKUD’un fidan bağış platformu www.DikiliAgacimVar.com üzerinden 150 bin adet fidan bağışında bulundu. Güney Kore’nin Türkiye Büyükelçiliği ile de istişare edilerek belirlenen 6 şehre “Türkiye - Kore Dostluk Ormanı” oluşturulması karar alındı. 

 

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close