İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Yatsı22:26 İmsak03:43 Güneş05:37 İşrak06:20 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:41
Hava - Hava durumuAçık 29°C Nem %58
Türkçe
10 Muharrem 1446 15 Temmuz 2024 Pazartesi
10 Muharrem 1446
Akşam
20:41
Yatsı
22:26
İmsak
03:43
Güneş
05:37
İşrak
06:20
Öğle
13:15
İkindi
17:13
Giriş Yap

S. Arabistan’da gıda ürünlerinde trans yağ ile mücadele artırıldı

16.02.2024    |

Paylaşılan bilgilere göre, Suudi Gıda ve İlaç Kurumu, gıda ürünlerinin yapay trans yağ içermediğine dair bir sertifika alarak Danimarka, Litvanya, Polonya ve Tayland ile birlikte dünyadaki ilk beş ülke arasına girdi.

Sağlık Sektörü Dönüşüm Programı temelinde, 2017 yılından beri sağlıklı bir gıda ve beslenme stratejisi geliştirmek; toplum için sağlıklı bir beslenme düzenini teşvik etmek ve gıda ürünlerinin besin değerini iyileştirmek, halk sağlığını teşvik etmek ve kronik hastalıkların görülme sıklığını azaltmaya katkıda bulunma konusundaki çabalar takdir edildi.

Ayrıca dünya genelinde yapay trans yağ tüketiminden kaynaklanan ölümlerin yılda yaklaşık 500 bin vaka olarak tahmin edildiği ve bunun kardiyovasküler hastalıkların ana nedenlerinden biri olduğu ifade edildi.

Ülkedeki çalışma kapsamında, 2015 yılından bu yana trans yağların tüketimini sınırlandırmak için zorunlu ve gösterge niteliğinde adımlar atıldığı, yağ ürünlerinde yüzde 2'yi, diğer gıda ürünlerinde ise yüzde 5'i aşmayacak şekilde bir üst sınır belirlediği ve bu yağların ana kaynağı olan kısmen hidrojenize yağların kullanımının önlendiği kaydedildi. 

Şarku’l Avsat

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close