İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:08 İkindi16:53 Akşam19:54 Yatsı21:22 İmsak04:37 Güneş06:10 İşrak06:50
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 14°C Nem %85
Türkçe
10 Şevval 1445 19 Nisan 2024 Cuma
10 Şevval 1445
İşrak
06:50
Öğle
13:08
İkindi
16:53
Akşam
19:54
Yatsı
21:22
İmsak
04:37
Güneş
06:10
Giriş Yap

Bitkisel beslenme uyku apnesini azaltabiliyor

29.02.2024    |

Avustralya'da yapılan araştırmada, bitkisel bazlı beslenmenin uyku apnesi riskini beşte bir azalttığı belirlendi.

Çalışmada, ABD'deki 14 bin 210 yetişkinin uyku alışkanlıkları ve beslenme biçimleri incelendi. Ağırlıklı olarak sebze, meyve ve tam tahıllı ürünleri tüketenlerde obstrüktif uyku apnesi görülme ihtimalinin, bu şekilde beslenmeyenlere kıyasla yüzde 19 azaldığı belirlendi. 

Bitkisel bazlı beslenmenin, kadınlara kıyasla erkeklerde uyku apnesi riskini azaltmakta daha etkili olduğu da bildirildi. 

Araştırmanın yazarı Yohannes Melaku, iltihaplanma ve obezitenin uyku apnesi riskini artırdığını belirterek, antioksidan bakımından zengin ve vücut yağ oranının kontrol altında tutulmasını sağlayan bitkisel bazlı beslenmenin bu açıdan önemli rol oynadığını söyledi. 

En sık görülen uyku apnesi türü olan obstrüktif uyku apnesi, üst solunum yolunun tamamen veya kısmen tıkanmasına yol açıyor. Bu rahatsızlık vücuttaki genel oksijen seviyesini düşürdüğü gibi uyku kalitesini de etkiliyor.

Bunun önlenmesi için çeşitli sebze, meyve ve tam tahıllı ürünlerin tüketimine ağırlık verilmesi gerektiği belirtildi.

­

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Günün Sohbeti
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Günün Sohbeti
Günün Sohbeti Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close