İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:41 Yatsı22:26 İmsak03:43 Güneş05:37 İşrak06:20 Öğle13:15 İkindi17:13
Hava - Hava durumuAçık 30°C Nem %45
Türkçe
9 Muharrem 1446 15 Temmuz 2024 Pazartesi
9 Muharrem 1446
İkindi
17:13
Akşam
20:41
Yatsı
22:26
İmsak
03:43
Güneş
05:37
İşrak
06:20
Öğle
13:15
Giriş Yap

Kronik hastalıklar için oruç rehberi

Özel Haber
Özel Haber
08.03.2024    |

Kronik hastalık demek süreğen bir hastalık hali demektir. Sürekli bir müdahale gereği, hekim takibi ve kontrolü gereken hastalıklardır.

Diyabet, hipertansiyon, kalp yetmezliği, böbrek hastalığı, kanserler vb. kronik hastalığı olanların oruç tutmak istediklerinde sağlıkları sıkıntıya düşecek mi?

Uzm. Dr. Maksude Hanedar Kılıç, şu bilgileri paylaşıyor:

Bunu belirlemek için takip oldukları sağlık merkezine oruç öncesinde başvurup durumlarının belirlenmesi, riskleri varsa tespit edilmesi, ramazana öyle girmesi önerilir. Değerlendirmede hastalığın durumu oruç tutma açısından yüksek orta düşük risk grubuna ayrılır. Oruç tuttuğunda riskli durum yaşayacak, var olan hastalığı bozulacak olan hastaların oruç tutmamaları önerilir. Orta riskli hastalara da oruç tutmamaları önerilir.

Oruç tutmak isterlerse alacağı tedbirler öğretilir, kullanacağı ilaçlar düzenlenir. Hafif risk grubunda olanların oruç tutması durumunda ilaçları ve diyeti düzenlenir. Özellikle şeker, yüksek tansiyon, kalp hastaları için orucun ilk günlerinde tansiyon ve şeker ölçümü yapması istenir, sonuçlara göre ramazan orucuna devam etme kararı verilmesi uygun olur

Ramazan’da Diyabet

Ramazan’da diyabet hastası oruca başlamadan önce hekimiyle görüşüp diyabet durumunun ve risk grubunun belirlenmesi gerekir. Oruç tutan diyabet hastasında risk oluşturan durumlar hipoglisemi yani kan şekerinin çok düşmesi ve hiperglisemi yani kan şekerinin çok yükselmesi ve susuz kalmaya bağlı dehidratasyondur. Bu durumun en ileri aşaması kan pıhtılaşması ve emboli riski olabilir. Bu riskleri önceden belirlenen hastalarda tedavi düzenlenir.

İnsülin kullanan hastaların oruç tutup tutamayacakları belirlenir, ona göre insülin dozları ayarlanır. Bazı ilaçların özellikle iftardan sonra bazılarının da sahurda alması gerektiği için bu düzenleme hekim tarafından yapılmalıdır.

Diyabet hastası, oruç tutuyorsa gün içinde sabah sahurdan önce, sahurdan 2 saat sonra, gün ortasında, iftardan önce ve 2 saat sonra kan şekeri ölçümleri yaparak kan şekerinin nasıl seyrettiği konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Kan şekerinin çok düşmesi durumunda hipoglisemi komasına ilerlememesi için orucunu bozması gerekecektir.

Ramazan’da Yüksek Tansiyon

Hipertansiyon hastaları ramazandan önceki değerlendirmeleri normalse  günde 1-2 ilaç kullanıyorsa  diyetine dikkat ediyorsa, tuz alımını  arttırmıyorsa, tansiyon ölçümleri normal gideceği için oruçlarını sorunsuz  tutabilirler.

Tansiyonları  yüksek seyrediyorsa, idrar çıkışı azalıyorsa, baş ağrısı, göğüs ağrısı  oluyorsa hekim kontrolü olmalı ve duruma göre orucunu bırakmalıdır. Bu hastalar oruç tutarken özellikle yorucu işlerden, streslerini tetikleyen ortamlardan uzak kalmalıdır. 

Ramazandan sonra kazanılan olumlu alışkanlıklar devam ettirilmeli.

Ramazandan sonra beslenme konusunda kazanılan olumlu kazanımlara devam etmeli  sağlıklı, az ve yeterli beslenme alışkanlığına devam etmeli.

Ramazanda kilo artışı oluyorsa iftar yemeğinin kalori yükünün fazla olmuş olduğunu gösterir. Ramazandan sonra beslenmeye daha fazla dikkat etmeli egzersizi daha fazla yapmalı.

Ramazandan sonra devam ettirilen aralıklı açlığın kanser, yaşlanma, metabolik sisteme olumlu etki ettiği yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.­

­

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close