İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Yatsı22:26 İmsak03:43 Güneş05:37 İşrak06:20 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:41
Hava - Hava durumuAçık 28°C Nem %60
Türkçe
10 Muharrem 1446 15 Temmuz 2024 Pazartesi
10 Muharrem 1446
Akşam
20:41
Yatsı
22:26
İmsak
03:43
Güneş
05:37
İşrak
06:20
Öğle
13:15
İkindi
17:13
Giriş Yap

Çocuklar oruca ne zaman başlayabilir?

Özel Haber
Özel Haber
19.03.2024    |

Oruç, beden ve ruh sağlığı için çok faydaları olan bir ibadettir. Peki, çocuklar için oruca başlama yaşı var mıdır? Ergenlik öncesi çocuklar oruç tutabilir mi? 

Uzm. Dr. Ayşe Özkan, bu sorularla ilgili olarak şu bilgileri paylaşıyor:

◻️ Çocukların oruca başlamasında aile ile çocuk birlikte karar almalı, bu kararı alırken de çocuğun kronik bir hastalığının olup olmadığı, günlerin uzunluğu, içinde bulunulan mevsim dikkate alınmalı.

◻️ Oruca istekli bir çocuğun tam gün oruca dayanamayacağı düşünülürse kültürümüzde de olan tekne orucu ile yarım gün oruç tutabilir.

◻️ Sahur yaparak, öğlen orucunu açabilir veya öğlen başlayarak akşam ailesi ile birlikte iftar edebilir.

◻️ Oruç sırasında düşük kan şekeri seviyeleri ve uykusuzluk nedeniyle, psikomotor işlev, bilişsel yeteneklerde azalma olabileceğinden ilk oruç tutulacak günlerin hafta sonu olması daha isabetli olabilir.

◻️ Oruç sırasında glikoz ihtiyacını artırmamak adına, futbol ve benzeri, enerji gerektiren sporlardan kaçınmalı, bu tür spor ve oyunların iftardan sonra yapılması tercih edilmelidir.

◻️ Çocukların iftardan sonra erken yatması, sahura da kalkacağı için yeterli uyku süresinin karşılanması açısından önemlidir. Gün içinde de uyuması faydalı olacaktır.”

Ruh ve beden sağlığının bir bütün olduğunu düşünürsek, irade terbiyesine büyük faydası olan orucu, çocuklara, ergenlik öncesi de tavsiye etmekteyiz.”

Nasıl beslenilmeli?

İftarda ve sahurda, et, süt, yumurt, baklagil, meyve ve sebze içeren protein ve liften ağırlıklı beslenmek çok önemli. İftardan sonra kuru yemiş de faydalı. Tatlılar ve hazır meyve suları az tüketilmeli. Bol sıvı almaya önem verilmeli, özellikle sahurda su ihtiyacını artıracak tuzlu baharatlı gıdalardan uzak durulmalı.

­

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Konferanslar
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Konferanslar
Konferanslar Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close