İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:41 Yatsı22:26 İmsak03:43 Güneş05:37 İşrak06:20 Öğle13:15 İkindi17:13
Hava - Hava durumuAçık 30°C Nem %55
Türkçe
9 Muharrem 1446 15 Temmuz 2024 Pazartesi
9 Muharrem 1446
İkindi
17:13
Akşam
20:41
Yatsı
22:26
İmsak
03:43
Güneş
05:37
İşrak
06:20
Öğle
13:15
Giriş Yap

Plastiklerin rengi de çözülme sürelerini etkiliyor

30.05.2024    |

Plastiklerin parçalanmasıyla oluşan 5 milimetreden küçük parçalara “mikroplastik” deniliyor. Sağlığa çok zararlı olan mikroplastikler hem doğada hem de solunumla, gıdayla girerek vücudumuzda tutunuyorlar.

İngiltere’deki ve Güney Afrika’daki akademisyenlerinin plastiklerin renkleriyle ilgili yaptıkları çalışmadan çarpıcı bir sonuç çıktı. Araştırmaya göre, kırmızı, mavi ve yeşil plastikler çok daha hızlı bir şekilde parçacıklara ayrılarak mikroplastikleri oluşturuyor. Beyaz, siyah ve gümüş plastikler ise üç yıllık sürede pek parçalanmadı.

Bulgular, siyah, beyaz ve gümüş renklendiricilerin plastiği güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından kaynaklanan radyasyondan koruduğunu; kırmızı, mavi ve yeşilin ise korumadığını ortaya çıkardı.

Ultraviyole ışınlarının plastiğin polimer yapısını değiştirerek onu çok daha kırılgan ve parçalanmaya meyilli hale getirdiği bildirildi.

Araştırmacılar, parlak renkli plastiklerin düz renklerden daha hızlı mikroplastiğe dönüştüğünü tespit ettikten sonra üreticilere bunu dikkate almaları çağrısı yaptı. Uzmanlar, “İçecek şişelerini, çocukların oyuncaklarını kırmızı, mavi, yeşil yapmayın” dedi.

Bahçe mobilyalarında da renk tercihleri değiştirilmeli

Plastik uzmanı Adam Herriott, “Üreticiler plastik ürünleri ve ambalajları tasarlarken hem malzemenin geri dönüşümünü hem de çöpe atılma olasılığını dikkate almalı. Plastik dış mekan mobilyaları gibi yoğun şekilde güneş ışığına maruz kalan eşyalarda, mümkün olduğunca uzun süre dayanmaları için kırmızı, yeşil ve mavi gibi parlak renklerden kaçınılmalı” dedi. 

Milliyet

­

 

 

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Okudukça
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Okudukça
Okudukça Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close