İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Yatsı22:26 İmsak03:43 Güneş05:37 İşrak06:20 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:41
Hava - Hava durumuAçık 28°C Nem %60
Türkçe
10 Muharrem 1446 15 Temmuz 2024 Pazartesi
10 Muharrem 1446
Akşam
20:41
Yatsı
22:26
İmsak
03:43
Güneş
05:37
İşrak
06:20
Öğle
13:15
İkindi
17:13
Giriş Yap

Afrika'daki iç göç sarmalı büyüyor

16.12.2016    |

Afrika'da her yıl milyonlarca kişi siyasi ve ekonomik krizler, çatışmalar, doğal afetler ile kuraklık gibi nedenlerle evini terk etmek zorunda kalıyor.

Norveç merkezli İç Göç İzleme Merkezinin (IDMC) hazırladığı Afrika İç Göç Raporu'na göre, kıtadaki çatışma ve şiddet olayları, şu ana kadar 12,4 milyon kişinin yaşadığı yeri terk etmesine sebep oldu.

Bu rakam dünya genelinde iç göçe zorlanmış 40,8 milyon kişinin yüzde 30'unu oluştururken, başka ülkelere göç eden 5,4 milyon Afrikalı mülteci rakamının ise yaklaşık iki katına denk geliyor.

Raporda, doğal afet ve çatışmaların 2015 yılında, 3,5 milyon Afrikalıyı yani her gün yaklaşık 10 bin kişiyi evini terk etmeye zorladığı, 2,4 milyon kişinin çatışma ve şiddet, 1,1 milyon kişinin de doğal afet ve kuraklık sebebiyle iç göçe maruz kaldığı belirtiliyor.

Kıtada iç göçün en fazla yaşandığı ülkeler arasında sırasıyla Sudan, Nijerya, Güney Sudan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Somali bulunuyor.

Şiddetten kaçan Nijeryalılar ilk sırada

Rapora göre, Darfur, Güney Kordofan ve Mavi Nil eyaletlerinde yaşanan çatışmalardan ve istikrarsızlıktan ötürü 3,2 milyon Sudanlı evini terk ederken, çatışmaların sürdüğü Güney Sudan'da da şimdiye kadar 1,7 milyon kişi iç göçe mecbur kaldı.

Geçen yıl, şiddetin yol açtığı iç göçten en fazla etkilenen Afrika ülkesi ise Nijerya oldu. Ülkede, 2015 yılında yaşadığı yeri terk eden kişilerin sayısı 736 bine çıktı. İç göçe maruz kalanların toplam sayısı ise 2,1 milyonu aştı.

AA

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Konferanslar
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Konferanslar
Konferanslar Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close