İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Yatsı22:26 İmsak03:43 Güneş05:37 İşrak06:20 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:41
Hava - Hava durumuAçık 28°C Nem %60
Türkçe
10 Muharrem 1446 15 Temmuz 2024 Pazartesi
10 Muharrem 1446
Akşam
20:41
Yatsı
22:26
İmsak
03:43
Güneş
05:37
İşrak
06:20
Öğle
13:15
İkindi
17:13
Giriş Yap

İnternette oyun oynayan çocuklar daha fazla şeker tüketiyor

16.12.2016    |

İnternetteki ücretsiz oyunları oynayan çocuklar oynamayanlara oranla yüzde 50 daha fazla şeker tüketiyor. Uzmanlar bunun nedeninin bu tarz oyunlarda çocukları teşvik eden gizli reklamlar olduğu görüşünde.

Hollanda'da yapılan bir araştırma internette binlerce örneği bulunan ücretsiz oyunların çocukların sağlığına etkisini gözler önüne serdi.
Bu oyunları oynayan çocukları mercek altına alan Radboud Üniversitesi çalışanları bu tarz oyunlara ev sahipliği yapan "renkli" internet sitelerinin fast food şirketleri ile bağlantılı olabileceği görüşünde.

"OYUNLARDAKİ GİZLİ MESAJLAR ABUR CUBURU TEŞVİK EDİYOR"
Zira bu oyunları oynayan çocuklardaki şeker tüketimi oynamayanlara oranla yüzde 50 daha fazla. Uzmanlar bu oyunlarda bulunan gizli mesajların çocukları abur cubur yemeye teşvik ettiği görüşünde.
Araştırma ekibi adına açıklamalarda bulunan Dr Frans Folkvord ilk okula giden her 3 çocuktan 2'sinin bu tarz oyunları oynadığının altını çiziyor ve bu oyunların yer aldığı internet sayfalarındaki gizli mesajların ve reklamların çocukların kötü beslenmesine neden olduğunu belirtiyor. Folkvord'a göre, bu oyunları oynayan çocuklar ya anne babalarını ikna ederek bu besinlere ulaşıyor ya da gizlice abur cubur tüketiyor.

GİZLİ REKLAMLAR ÇOCUKLARA NASIL ETKİ EDİYOR?
 TV ve gazetelerde bu tarz mesajlar içeren materyalin kullanılması yasak ancak aynı yasak online dünyada henüz yeni yeni tartışılıyor. Bu tarz oyunları oynayan çocuklar oyunu kazanmaya odaklandığı sırada reklam mesajı çoktan zihinlere kazınmış oluyor.

"FİRMALAR NÖRÖBİLİMCİLER İLE ÇALIŞIYOR"
International Business School in London'dan Profesör Agnes Nairn'e göre, çocuklarının zihni oyuna ve kazanmaya odaklandığı için savunmasız kalıyor. Bu oyunlar üzerinden reklam yapan pek çok firmanın nöröbilimciler ile çalıştığının altını çizen Nairn, firmaların bu tarz gizli reklamlar için oldukça kabarık bütçelerinin olduğunu belirtiyor.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ DE UYARIDI
Geçtiğimiz aylarda benzer bir çalışmaya imza atan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bu oyunlarda yer alan gizli reklamların sadece çocuklar tarafından fark edilebildiğini açıklamıştı.
WHO adına açıklamalarda bulunan örgütün Avrupa Direktörü Dr Zsuzsanna Jakab, aynı reklamların ebeveynlerin dikkatini çekmediğini ve pek çok kişinin çocuklarının internette veya akıllı telefonlarla neler yaptığını yakından takip etmediğini açıklamıştı.
Son yıllarda çocuklarda artan obezitenin bir sebebi olarak da bu oyunlar gösteriliyor.

İLK YASAK İNGİLTERE'DEN
Bu tarz uyarılar işe yaramışa benziyor. Zira İngiltere'de reklam denetleme kurumu olarak faaliyet gösteren Committee on Advertising Practice, geçen hafta bu tarz reklam aktivitelerinin önüne geçmek için ilk adımı attı. Komite abur cubur reklamlarının 16 yaş altı kullanıcıya gösterilmesine kısıtlamalar getirdi.

Ntv

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close