İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:41 Yatsı22:26 İmsak03:43 Güneş05:37 İşrak06:20
Hava - Hava durumuAz Bulutlu 26°C Nem %70
Türkçe
9 Muharrem 1446 15 Temmuz 2024 Pazartesi
9 Muharrem 1446
İşrak
06:20
Öğle
13:15
İkindi
17:13
Akşam
20:41
Yatsı
22:26
İmsak
03:43
Güneş
05:37
Giriş Yap

Singapur medreselerinde sünneti temel alan eğitim modeli

Özel Haber
Özel Haber
08.03.2022    |

Singapur, Güneydoğu Asya’da Malay adalarının merkezinde yer alan ve nüfusunun %15’i Müslümanlardan oluşan bir ada ülkesi. Ülkede anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde eğitim vermekte olan sayılı medreseler bulunuyor.

Bu medreselerde Kur’an ve sünnet temelli İslami ilimler, öğretimin bir parçası olarak müfredatta yer almasının yanı sıra çeşitli kulüp faaliyetleri ve etkinliklerle de bir hayat tarzı olarak sunuluyor.

Sünnet, doğru yol rehberi olan Kur’an-ı Kerim’in uygulama sahasındaki iz düşümü. Dünyanın dört bir yanında Müslümanlar için dün olduğu gibi bugün de aynı durum söz konusu. İslam’la ilk olarak Hadramevt asıllı Sufi tüccarların davetiyle tanışan Malay Müslümanları için de hakeza.

Singapur’da ülkenin milli mirası kabul edilen ve en eski medresesi olan Alsagoff (el-Sakkaf) Medresesinde ilk ve orta öğrenimleri boyunca öğrenciler ayet ve hadisleri öğrenip ezberliyor, tefsir, inanç esasları, fıkıh, siyer, İslam tarihi, ahlak gibi diğer temel branşlarda güçlü bir temel oluşturuyor. Sonrasında iki yıl süreyle ihtisas eğitimleri alıyor. İslam Araştırmaları ihtisas diplomasına sahip öğrenciler Mısır, Ürdün, Yemen, Malezya, Arabistan gibi ülkelerde İslami ilimlerde yüksek öğrenimlerine devam edebiliyor.

Medreselerin uygulamalı faaliyetlerinden biri, kapsamı farklı yaş gruplarına göre değişen: “Nedve” (seminer).  Singapur medreselerinde öğrenciler ana dilleri olan Malayca’yı; resmi dilleri olan İngilizce’yi; Kur’an dili ve kadim İslami kaynakların dili olan Arapça’yı ileri düzeyde, konuşacak ve kaynaklardan istifade edecek şekilde öğreniyor. Öğrendikleri bilgileri “Arapça konuşma”, “mektup yazma”, “Arapça-İngilizce çeviri” atölyelerinden birine yahut birkaçına katılarak pekiştirebiliyor.

Dersler nasıl işleniyor?

Çok kültürlü bir ülke olan Singapur’da yaşayan medrese öğrencileri, ilkokul 3. sınıftan itibaren haftada bir gün iki saatlik “nedve” saatinde, özgüven geliştirme, topluluk önünde konuşma, “hitabet ve belagat, güzel ve etkin konuşma” eğitimleri alıyor. Tarihi hikayelerin yer aldığı tiyatro ve drama oyunları sergiliyor. Ortaokul ve sonrasında “nedve” kapsamında araştırma yapmaya, çalışmaya, kritik analitik düşünmeye, liderlik niteliklerini ve Arapça dil becerilerini geliştirmeye odaklanılıyor. Dünyanın farklı yerlerindeki İslami yaklaşımları ele alan münazaralar yapıyor. Öğrenciler ulusal ve uluslararası yarışmalara ve münazaralara katılabiliyor.