İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:08 İkindi16:53 Akşam19:54 Yatsı21:22 İmsak04:37 Güneş06:10 İşrak06:50
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 14°C Nem %83
Türkçe
10 Şevval 1445 19 Nisan 2024 Cuma
10 Şevval 1445
İşrak
06:50
Öğle
13:08
İkindi
16:53
Akşam
19:54
Yatsı
21:22
İmsak
04:37
Güneş
06:10
Giriş Yap

Singapur’da Berat Gecesi

Özel Haber
Özel Haber
25.02.2024    |

Güneydoğu Asya ülkesinde çoğunluğu Malay ve Hint asıllı Müslümanlar, Arapça kökenli Malayca tabirlerle “nisfu Syaabah” ismi verdikleri bu geceye, hadisi şeriflerdeki müjdelere binaen büyük hürmet gösteriyor, bu geceyi ihya ederek affolunmayı umuyor.

“Bacaan Yaseen, ma’thirat dan tazkirah” denilen dua merasiminde buluşan Müslümanlar birbirinin gecesini tebrik edip affolunanlardan olmayı niyaz ediyor.

Bu kıymetli günü ve geceyi oruçlu geçirmek niyetiyle camilerde ve gençlik merkezlerinde iftar davetleri veriliyor; Kur’an’ın tamamının levh-i mahfûzdan dünya semasına indiği rivayet edilen bu gecede anlamını tefekkür ederek Kur’an okumaya büyük önem verilerek “tahlil akbar” isminde hatim merasimleri düzenleniyor.

Genciyle yaşlısıyla pek çok kişi dualarda birleşiyor, Allah huzurunda temize çıkıp berati verilenlerden olmayı murad ediyor. “Maulid” isminde Arapça mevlid ve kasideler okunuyor, salavatı şerifeler getiriliyor.

Safların dolduğu camilerde tüm dünya Müslümanları için yapılan dualara toplu halde aminler ve gözyaşları karışıyor.

Bu geceye özel verilen hutbe ve sohbetlerde şu sahih hadisi şeriflere atıflarda bulunuluyor.

Peygamber Efendimiz (SAS): “Şâbanın ortasında gece ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona âfiyet vereyim, yok mu şöyle, yok mu böyle!’ der” buyuruyor. (İbn Mâce, “İḳāmetü’ṣ-ṣalât”, 191). 

­

 

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Güne Merhaba
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Güne Merhaba
Güne Merhaba Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close