İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:21 Güneş06:47 Öğle13:01 İkindi16:22 Akşam19:01 Yatsı20:21
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 23°C Nem %73
Türkçe
12 Rebi'ül-evvel 1445 26 Eylül 2023 Salı
Giriş Yap

Singapur’da ulvi bir Ramazan geleneği

Özel Haber
Özel Haber
15.04.2023    |

Allah-u Tealâ’ya yaklaşmaya vesile nafile namazlardan biri olan gece namazları, Singapur’da Ramazan ayının “son on” gününe özel olarak camilerde eda ediliyor.

Türkçesi "Gece namazı" olan kavram, Singapur’da, Arapça'dan Malayca'ya birleşik kelime halinde yerleşmiş adıyla "Qiyamulail" adıyla biliniyor ve uygulanıyor.

5.8 milyonluk nüfusunun %15’i Müslümanlardan oluşan Singapur’da 80 civarında cami bulunuyor. 1444 Ramazan ayında bu camilerin 67 tanesi Kıyam-ul leyl hizmeti sunmakta. Bazı camilerde on gün boyunca, bazılarında tek gecelerde, bazılarında ise yalnızca 27. Gece "Qiyamulail" kılınması planlanıyor. Her camide farklı saatlerde, kiminde cemaatle kiminde ferdi olarak kılınıyor. Her caminin planı ilan edilmiş durumda.

Kıyam-ul leyl, ismini namazın kıyam rüknünden alan, birkaç rekatlık bir namaz. Peygamber Efendimizin (SAS.) sünneti seniyyesinde yer alan bir ibadet şekli. Bu namazın vakti ise gecenin yatsı namazının sonrasında imsak vaktinin öncesinde yer alan kısım. Yatsı namazını kıldıktan sonra uyumadan kılınan teravih de, bir miktar uyuyup uyandıktan sonra kılınan teheccüd de birer "kıyamul leyl".

Bu namaz iki rekat olarak da kılınabiliyor. Peygamber Efendimizin (SAS.) ise toplam 11 rekat kıldığı rivayet ediliyor. (Buhârî, Teheccüd, Terâvih, Menâkıb; Müslim, Müsâfirîn)

Singapur camilerinde "kıyamul leyl" her biri iki rekatlık bölümler halinde sırasıyla "tevbe, hacet, teheccüd, vitr" namazlarına niyet edilerek toplam 11 rekat halinde kılınıyor. Namazın ardından dua edilerek tevbe istiğfar getiriliyor.

 

Ramazan ayında teravih ve gece namazlarının arasında en çok tercih edilen dua Hz. Aişe (RA) Validemiz’den rivayet edilen şu dua: “Ey Allah'ın Resulü! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim? diye sordum. "Allahım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla! diye dua et" buyurdu. (Tirmizî, Daavât 84. İbni Mâce, Dua 5)

Ramazan ayının son günündeki itikaf günlerine özel olarak organize edilen camilerde cemaatle gece namazı kılma uygulamasına, çoğu Malay asıllı Singapur müslümanlarının teveccühü büyük. Uygulamaya katılan bütün camilerde hanımlara özel gece namazı bölümleri de bulunuyor. Kıyamul-leyl Singapur Müslümanları için eş dost akrabalarla camide bir araya gelerek ifa edilen bir ibadet.

Ülkede sağlık tedbirleri dolayısıyla 3 senedir ara verilmiş olan itikaf hizmeti de bu sene yeniden devam ediyor. Belirli camilerde her yaştan beyler için caminin merkez bölümünde, hanımlar içinse ayrı bölümlerde itikaf ibadeti ifa edilebiliyor.

Camilerde toplu halde kılınan gece namazının ardından kurulan sofralarda toplu halde sahur yapılıyor. Yörenin Ramazan geleneği olan paketli bubur ikramlarının da sahur vaktinde devam ettiğini görmek mümkün.

Ülke genelinde hangi vakitlerde Kıyamul Leyl kılındığı ve hangi camilerin beylere ve hanımlara itikaf hizmeti verdiği ilgili internet sitesinden öğrenilebiliyor.