İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İşrak07:22 Öğle13:02 İkindi16:27 Akşam19:08 Yatsı20:28 İmsak05:17 Güneş06:43
Hava - Hava durumuAçık 17°C Nem %77
Türkçe
7 Rebi'ül-evvel 1445 22 Eylül 2023 Cuma
Giriş Yap

G. Asya Müslümanlarının ortak yazım dili; Cavi

10.06.2022    |

Tayland Müslümanları - 5. Bölüm

Kelime anlamı Arapça “Cava’ya özgü” olan Cavi (Jawi, ภาษายาวี, ي‎جاو‎), Güneydoğu Asya Müslümanlarının ortak yazım dili niteliğini taşımakta.

Bugün Endonezya adalarından olan Cava’dan ismini alan bu kavram, tarih boyunca Malay takımadalarında hüküm süren Malakka Sultanlığı, Açe Sultanlığı, Johor Sultanlığı, Sulu Sultanlığı, Pattani Sultanlığı, Ternate Sultanlığı gibi Müslüman devletler tarafından kullanılmaktaydı.

Arap alfabesinin altı harfine yeni noktalar eklenmesi suretiyle yerel sesler olan ca (چ‎), nga (ڠ‎), pa (ڤ‎), ga (ݢ‎), va (ۏ‎), nya (ڽ‎) karşılanmış, Arap harfleri Güneydoğu Asya dillerine uyarlanmıştı. Cavi, şekilsel ve işlevsel yönüyle bir dönem üç kıtada iletişim dili olan Osmanlıcayı da çağrıştırıyor. 

Cavi; Malayca, Açece, Tayca, Banjarca, Minangkabauca, Tausugca ve daha birçok Güneydoğu Asya dilini yazmak için kullanılabiliyor. Cavi, Brunei’de resmi alfabe, Malezya’nın bazı eyaletlerinde milli alfabe, Filipinler'in güneyindeki Müslüman Mindanao Özerk Bölgesi’nde, Endonezya ve Singapur’da da dini işler için kullanılmakta.

Tayland’da devlet okullarında Müslüman öğrenciler bu alfabeyi öğrenmekte. Ayrıca farklı eyaletlerde Tay ve Latin alfabesinin yanı sıra Cavi alfabesinin de yer aldığı tabelalar kültürel zenginlik oluşturmakta. ­

 

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hadislerle Günün Duası
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hadislerle Günün Duası
Hadislerle Günün Duası Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close