İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:46 Yatsı22:38 İmsak03:24 Güneş05:25 İşrak06:08 Öğle13:11 İkindi17:11
Hava - Hava durumuAçık 28°C Nem %41
Türkçe
17 Zilhicce 1445 23 Haziran 2024 Pazar
17 Zilhicce 1445
İkindi
17:11
Akşam
20:46
Yatsı
22:38
İmsak
03:24
Güneş
05:25
İşrak
06:08
Öğle
13:11
Giriş Yap

Çevre faktörleri astıma neden oluyor

Özel Haber
Özel Haber
17.10.2022    |

Ciddi bir halk sağlığı sorunu halini alan astım rahatsızlığının nedenleri nedir? Hangi belirtilerle teşhis edilir?

"Astım, kronik öksürük, göğüste sıkışma hissi, hırıltı, horlama gibi semptomlar kendisini gösterebilir." diyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Nurdan Kalkan, astımın her zaman bu belirtilerle teşhis edilmediğini bazen acile nefes alamamakla, morarmakla da gelinebildiğini belirtti. Kalkan ayrıca alerjik komponenti olan hastalarda burun akıntıları, hapşırıklar, boğaz ve kulakta kaşıntı şikayetlerinin de yine astım belirtileri olduğunu ifade etti.

Astım hastası bir anne-babanın çocuğunun, sağlıklı bir anne-babanın çocuğuna oranla astım olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu dile getiren Kalkan, astımın ayrıca genetik bir rahatsızlık olduğunu vurguladı.

Astım rahatsızlığının yalnızca doğuştan veya çocuk yaşta meydana gelen bir rahatsızlığın ötesinde olduğunu ifade eden Dr. Kalkan, ‘‘Alerjen unsurlar dışında özellikle sanayi toplumu ve gelişmiş ülkelerde şehir yaşamıyla birlikte hava kirliliği astım için çok önemli bir risk faktörü. Yalnızca çevresel kirlilik değil, aynı zamanda ev içi kirliliği de önemli. Farkına varmadan evde bulunan bazı gazlar, otomobillerin araçların trafiğe çıkmasıyla oluşan egzozlarından çıkan dumanlar, kozmetik eşyalar, deterjanlar... Dolayısıyla bunlar da hastaların semptomlarının ortaya çıkması için birer faktör olarak karşımızda.’’ dedi.

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Gül Nefesi
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Gül Nefesi
Gül Nefesi Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close