İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:02 İkindi16:26 Akşam19:06 Yatsı20:26 İmsak05:18 Güneş06:44 İşrak07:23
Hava - Hava durumuAçık 26°C Nem %50
Türkçe
8 Rebi'ül-evvel 1445 23 Eylül 2023 Cumartesi
Giriş Yap

Hangi vitaminler kan yapımına destek olur?

24.10.2022    |

Kolay ve çabuk yoruluyorsanız, enerji kaybı hissediyorsanız, ufak hareketlerde bile çarpıntı hatta nefes darlığı gibi şikayetleriniz oluyorsa, baş dönmesi varsa, kendinizi sersem gibi hissediyorsanız kan sayımınıza da bakılmasında fayda var. 

Dr. Demet Erciyes, "Kemik iliği sürekli olarak yeni kırmızı kan hücreleri üretir çünkü bu hücreler normal şartlar altında 120 günde yaşlanır ve ölürler. Sürekli olan bu döngüde vücutta kan üretiminde rol alan her faktörün ayrı bir değeri vardır. Eğer bir veya birkaçında eksiklik ya da aksaklık gözlenirse kırmızı kan hücresinin üretiminde de aksaklık ve eksiklik olur. Kansızlık ortaya çıkar." diyerek şu bilgileri aktarıyor:

Kan sayımındaki düşüklük yani aneminin birçok farklı belirtileri ve nedenleri olabilir. Anemiyi düzeltmenin yolu önce nedenlerini bilip onları düzeltmekten geçer. 

Kansızlığın en sık sebeplerinden biri demir eksikliğidir. Bu önemli mineralimizin eksikliğinden başka bazı vitamin eksiklikleri de kansızlıkta önem kazanır.

Demir eksikliği en sık görülen anemi sebebidir.

Beslenmede yeterince demir alınmazsa da eksikliği ortaya çıkabilir. Örneğin et, yumurta, ıspanak ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler bol miktarda demir içerir. Ancak demir içeren yiyecekler bol tüketildiği halde demir emilimi iyi bir şekilde olmazsa yine demir eksikliği görülebilir. Bu yiyecekleri tükettikten sonra içilen çay yiyeceklerdeki demirin emilimini bozabilir. Ayrıca mide asidini azaltan ilaçlar da besinlerdeki demirin emilimini bozar. 

C vitamini ise tam tersine demir emilimini artırır. Bu nedenle et tüketirken yanında bol limonlu bir salata isteyin. Kimi zaman etin, kebabın yanında tüketilen yoğurt demirin emilimini azaltır. Bu nedenle faydalı bir besin gibi görünen yoğurdun tahmin edemeyeceğimiz zararını görürüz. Bu iki besini beraber değil farklı zamanlarda ayrı ayrı tüketmeliyiz. 

Benzer şekilde etin kebabın yanında ayran tüketmek de etten kazanacağımız demiri aynı nedenle engelleyeceği için önerilmez. Buna karşılık pancar ya da nar suyu, kan yapıcı özelliğe sahiptir onları içebilirsiniz.

Yumurta, çavdar, kaju, mercimek, barbunya fasulyesinde demir bulunur. Ispanak gibi yeşil sebzelerde bulunan yüksek miktarda klorofil güzel bir demir kaynağıdır. Fakat ıspanağı çiğ olarak değil, pişirerek tüketmeniz önerilir. Çünkü çiğ ıspanağın içeriğinde bulunan oksalik asit demir emilimini engelleyebilir.

A vitamini

A vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirir, kırmızı kan hücresi üretimine yardımcı olur, demir emilimini ve hücresel gelişimi destekler, kemik iliğinin sağlığı için faydalıdır, hemoglobin üretimine yardım eder.

Bal kabağı, havuç, karalahana, kayısı, kavun, kırmızı biber, somon, peynir, yumurta, brokoli, pazı, tatlı patates, şalgamda A vitamini bulunur.

B 12 vitamini 

Kırmızı kan hücresi oluşumunu, kemik iliği sağlığını destekler, hücre bölünmesini düzenler, kalbe ve beyne kan akışını artırır, megaloblastik anemi geliştirme riskini azaltır.

Kırmızı et, tavuk, hindi, balıkta, süt ve süt ürünlerinde, yumurtada bol miktarda B12 vitamini vardır.

C vitamini

C vitamini bağışıklık sistemine olan desteğinin yanı sıra aynı zamanda kan yapan vitamin olarak da bilinir. Hem kırmızı kan hücrelerini serbest radikallerin vereceği hasardan korur, hem de üretimini artırır ve kan dolaşımını geliştirir.

Çilek, ananas, kivi, koyu yeşil salatalar, lahana, turp, portakal, limon, domates ve greyfurtta bol miktarda bulunur.

B2 vitamini 

B2 vitamini de antikor ve kırmızı kan hücre üretiminde de önemli bir yere sahiptir. Dolaşımdaki hemoglobin oranını yükselterek kırmızı kan hücrelerinin üretimine destek olur.

Ispanak, Brüksel lahanası, brokoli, mantar, bezelye gibi sebzelerde, tam tahıllarda, susam, fındık, yumurta, kırmızı et, tavuk ve balıkta, süt ürünlerinde bulunur.

B6 vitamini

B6 vitamini eksikliği genel olarak vücutta B12 ve B9 vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişir. B6 vitamini eksikliğinde depresyon, anemi ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi durumlar görülebilir.

Yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller özellikle nohut, süt ve süt ürünleri, yumurta, kabuklu kuru yemişler, somon, ton balığı, dana ciğeri B6 vitamini içerir.

B9 vitamini (Folik Asit, Folat)

B9 vitamini DNA ve RNA protein yapılarının metabolik süreçlerinde görev alır. Folik asit eksikliği anemisi en sık hamilelikte karşımıza çıkar.

Ispanak, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, kırmızı et, tavuk eti, yumurta, fındık, susam ve portakal gibi gıdalarda B9 vitamini bulunur.

Milliyet ­

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Son Peygamber Ve İslamiyet
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Son Peygamber Ve İslamiyet
Son Peygamber Ve İslamiyet Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close