İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:01 İkindi16:23 Akşam19:03 Yatsı20:23 İmsak05:20 Güneş06:46 İşrak07:25
Hava - Hava durumuAçık 28°C Nem %54
Türkçe
10 Rebi'ül-evvel 1445 25 Eylül 2023 Pazartesi
Giriş Yap

Singapur’da kandiller ve üç aylar coşkuyla idrak ediliyor

Özel Haber
Özel Haber
05.03.2023    |

Singapur’da medrese öğrencileri manevi bahar mevsimi üç aylarda Sünnet-i Nebi Etkinlikleri kapsamında berat gecesini oruçlu olarak karşılıyor.

Güneydoğu Asya ülkesinde çoğunluğu Malay ve Hint asıllı Müslümanlar, Arapça kökenli Malayca tabirlerle “nisfu Syaabah” ismi verdikleri bu geceye, hadisi şeriflerdeki müjdelere binaen büyük hürmet gösteriyor, bu geceyi ihya ederek affolunmayı umuyor.

Camilerde iftar davetleri veriliyor; “tahlil akbar” isminde hatim merasimleri düzenleniyor, “tadzkirah” isminde dua meclisleri kuruluyor, “maulid” isminde Arapça mevlid ve kasideler okunuyor, salavatı şerifeler getiriliyor.

Ülkenin önde gelen medreselerinden birinin müfredatında sınıf dışı öğretim faaliyetleri arasında “Sünnet-i Nebi Etkinlikleri” yer alıyor. Bu kapsamda öğrenciler öğrenim yılı boyunca belirlenen bazı özel günlerde toplu halde sünnet oruçları tutuyor.

Peygamber Efendimiz (SAS)’in oruçlu geçirmeyi tercih ettikleri Kameri-Hicri ayların 13-14-15. Günlerine denk gelen “eyyamı biyz” isimli dolunay günlerinde ve her haftanın Pazartesi ve Perşembe günleri tutulan oruçların faziletleri hakkında öğrencilere hatırlatmalar yapılıyor.

Manevi bahar mevsiminin ikinci ayı Şaban ayında, Ramazan ayının ardından gelen Şevval ayında söz konusu oruçlardan ayda bir defa toplu halde tutuluyor.

Aşure günü tutulan oruçla birlikte sene içinde tutulan nafile oruçlar 5 güne tamamlanıyor. Bu günlerde okul yemekhanesi öğle saatlerinde hizmet vermiyor, öğrencilere iftariyelik olarak yöresel Ramazan geleneği olan “Bubur Lambuk” isimli etli pirinç lapası paketleri veriliyor.

Akranlarıyla birlikte farklı bir heyecan içinde bu khayr yarışına katılan öğrenciler, okul yetkililerinden ve gönüllü velilerden gelen hediyelerle sabrın tatlı meyvesini maddi ve manevi tadıyor. ­

­

 

 

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close