İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:41 Yatsı22:26 İmsak03:43 Güneş05:37 İşrak06:20
Hava - Hava durumuParçalı Bulutlu 28°C Nem %67
Türkçe
9 Muharrem 1446 15 Temmuz 2024 Pazartesi
9 Muharrem 1446
İşrak
06:20
Öğle
13:15
İkindi
17:13
Akşam
20:41
Yatsı
22:26
İmsak
03:43
Güneş
05:37
Giriş Yap

Sağduyulu Yeni Bir Normal

Özel Haber
Özel Haber
11.03.2023    |

Ülkemizde yaşanan depremin üzerinden zaman geçtikçe duygu ve düşünce dünyamızda da değişimler oluyor. Depremi yaşayanlar bir yandan sahip oldukları ve önem verdikleri şeyleri kaybetmiş olmanın yanında hayatın anlamını sorgularken, bir yandan da hayatın devamlılığı için gündelik faaliyetlerine devam ediyorlar.

Doğrudan afeti yaşamayanlarda ise yardım süreci bir düzene otursa da duygusal olarak “normalleşme” arzusunun hâkim olduğu görülüyor. Ancak normalleşmenin, bu olay hiç yaşanmamış gibi bir eskiye dönüş olmadığını ve yaşananlar vesilesi ile bizde oluşan farkındalıkların geçmesinin gerekmediğini hatırlamak önem arz ediyor.

Öncelikler gözden geçirilmeli

Farklı düzeylerde de olsa, depremin bireysel ve toplumsal olarak oluşturduğu etki önceliklerimizi yeniden gözden geçirmeyi gerekli kıldı. Önem vermediklerimizin aslında ne kadar önemli olduğunu, bazı olmazsa olmazlarımızın da aslında hiç de öyle olmadığını görmeye başladık. Rutin haline getirdiğimiz uygulamaların, otomatikleşmiş düşüncelerin, kritik edilmemiş yaklaşımların farkına varmaya başladık. Bu olumlu anlamda dönüşüm ve değişim için bir fırsat. Mütevazı, vakur, sabırlı, güzel ahlaklı bireyler olmanın gerekliliği bilincimize daha yakın gelmeye başladı, farkındalığımız arttı.

Kardeşlik ve dayanışmayı artırma fırsatı

Deprem bölgesindeki insanların diğer bölgelere yayılması ile hem göç edenler hem de göç edilen bölgede bulunanlar için ortak bir sosyal uyum süreci başladı. Okulda, işte, her alanda bir kucaklaşmanın gerçekleşeceği bir zemin oluştu. Bu zeminde toplumsal duyarlılığımız bireysel davranışlarda hassasiyete dönüşerek kardeşliğimizi pekiştirebilir. Ben merkezli bir bakıştansa ötekini düşünen şefkatli bir yaklaşımın gündelik hayatta devam ettirilmesi hepimiz için iyileştirici olabilir. Bu da “sağduyulu yeni bir normal” oluşturularak sağlanabilir.

Güçlükle gelecek olan kolaylık

Kardeşlik ve dayanışma ruhunu pratiğe dönüştürme imkânı sunan bir evredeyiz. Karşılıksız iyilik yapma kavramını yaşayarak tecrübe ediyoruz.

Ben değil, biz; birimiz değil, hepimiz duygusu iyi hissetmemizi sağlıyor. Muhakkak güçlükle birlikte bir kolaylık olduğunu birlikte hissetmek ve bilmek ruh halimize iyi geliyor.

Şimdi yaşanan yas veya haftalar ya da aylar içinde ortaya çıkabilecek depresyon ve kaygı bozukluklarına karşı koruyucu bir düzeneğin işlediğini görüyoruz.

Bu atmosfer içinde sağduyu ile hareket etmeli ve gerçek gündemimizi hatırlamalıyız. Varoluş amacımızı ve yaşantımızı tekrar gözden geçirmemiz ve tam bir sadakat ile Yaratıcımıza bağlanmamız en karlı çıkış yolu.

Yaratıcımızın bizim için gerçek dost, merhametlilerin en merhametlisi olduğunu hatırlamak ve buna tam olarak inanmak korkudan emin olmayı ve ileriye ümitle bakmayı sağlıyor.­

­

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Güne Merhaba
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Güne Merhaba
Güne Merhaba Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close