İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:41 Yatsı22:26 İmsak03:43 Güneş05:37 İşrak06:20
Hava - Hava durumuParçalı Bulutlu 28°C Nem %67
Türkçe
9 Muharrem 1446 15 Temmuz 2024 Pazartesi
9 Muharrem 1446
İşrak
06:20
Öğle
13:15
İkindi
17:13
Akşam
20:41
Yatsı
22:26
İmsak
03:43
Güneş
05:37
Giriş Yap

Bangladeş'te hayatın merkezindeki nehirler canlılıktan yoksun

09.05.2023    |

Yaklaşık 23 milyonu Dakka'da yaşayan yaklaşık 170 milyonluk Güney Asya ülkesinin yaklaşık 220 küçük ve büyük nehri var ve nüfusunun büyük bir kısmı geçim ve ulaşım için nehirlere bağlı.

Buriganga veya "Eski Ganj" nehri o kadar kirli ki, suyu muson ayları dışında zifiri karanlık görünüyor ve yıl boyunca kötü bir koku yayıyor.

Halen Dakka'da işçiler, fabrika atıklarını suyun nehre aktığı bir çöp sahasına atıyor. Çocuklar, kanalizasyon suyunun doğrudan nehre boşaltıldığı bir alanda dolaşıyor, oyunlar oynuyor.

Endüstriyel gelişme nehirleri yok ediyor

Bangladeş, Çin'den sonra dünyanın en büyük ikinci hazır giyim ihracatçısı, ancak gelişen endüstri çevre sağlığını olumsuz etkiliyor. İşlenmemiş lağım suyu, kumaş boyama yan ürünleri ve yakındaki değirmenlerden ve fabrikalardan gelen diğer kimyasal atıklar günlük olarak nehre akıyor.

Nehir yatağına yığılan polietilen ve plastik atıklardan dolayı nehrin yatağı sığlaşmış ve akış yönü değişmiş durumda. 1995'te Bangladeş, nehirleri kirlenmekten korumak için tüm endüstriyel birimlerin atık su arıtma tesislerini kullanmasını zorunlu hale getirdi, ancak tesisler genellikle bu kurallara uymuyor. Yetkililer kurallara uyulmasını sağlamak için düzenli kontroller yapıldığını ancak 24 saat izleme yapacak personelden yoksun olduklarını belirtiyor. İşletmecilerse atık su arıtımı yaptıklarını iddia ediyorlar. 

Yakın zamanda yapılan bir araştırmada, kurak mevsimde nehir suyundaki kirlilik standart seviyelerin çok üzerindeydi ve endüstriyel atıklardan kaynaklandığı tespit edildi. 

Bir çevre uzmanı "Bir zamanlar taze ve güçlü olan Buriganga nehri, endüstriyel ve insani atıkların yaygın bir şekilde boşaltılması nedeniyle şimdi ölmenin eşiğinde. Kurak mevsimde bu nehirde balık veya suda yaşayan herhangi bir canlı yoktur. Biz buna biyolojik olarak ölü diyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Eskiden geçimini nehirde balık tutarak sağlayan yerliler farklı mesleklere yöneliyor, nehir suyunda yıkananların uyuza yakalandığını belirtiyorlar. 

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Güne Merhaba
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Güne Merhaba
Güne Merhaba Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close