İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak05:31 Güneş06:56 Öğle12:58 İkindi16:11 Akşam18:46 Yatsı20:05
Hava - Hava durumuAçık 17°C Nem %77
Türkçe
20 Rebi'ül-evvel 1445 5 Ekim 2023 Perşembe
Giriş Yap

Malezya’da dang humması vakalarına durian önlemi

11.05.2023    |

Malezya’da yöre halkı tarafından sevilen, tropik iklim meyvesi Durian mevsimi hızla yaklaşıyor. Diğer yandan dang humması vakalarının aynı mevsimde artışı yetkilileri tedbir almaya yöneltiyor.

Dang humması, diğer ismiyle deng ateşi tüm dünyada tropikal ve subtropikal bölgelerde endemik olarak görülen, şiddetli grip benzeri belirtilere neden olan viral bir hastalık.

Bir sivrisinek ısırığıyla bulaşıyor, önemli bir salgın ve ölüm nedeni sayılıyor. Bu sivrisinek göreceli olarak temiz su kaynaklarını tercih ettiğinden doğal su birikintileri, içme suyu havzaları, saksı çiçeklerinin dibinde kalan sular, kentsel salgın riski anlamına geliyor. 

Malezya ve Singapur gibi ülkelerde endemik dang humması vakalarında artış görülen Mayıs-Haziran aylarında tedbirler artırılıyor.

Singapur’da her gün düzenli ilaçlama yapılıyor, yetkilileri evlerde yetiştirilen bitkileri denetleyerek sinek yuvalanması olanlara ceza kesiyor. Halka salgın mevsiminde uzun kollu kıyafetler giyme, sinek kovucu kullanma, açık havada fazla bulunmama çağrısı yapılıyor.

Malezya’da da bunların yanı sıra çöplerin arıtılmasına yönelik tedbirler artırılıyor.

Durian meyvelerinin kalın kabukları sinekleri çeken kokusuyla ve yağmur suyunu biriktirebilen iç bükey yapısıyla aedes sineklerine yuva olabilir. Penang eyaleti tarım bakanlığı tarafından durian bahçelerinin yanına birer kompost tesisi kurulması planlanıyor.

Durian meyvesinin mevsiminde tüketiminin arttığı, sokak tezgahlarında da dilimlenerek satıldığı bu dönemde, durian kabuklarının parçalanarak saklanması ve belediye görevlileri tarafından işleme tesisinde komposta çevirilmesi öneriliyor. 

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Hatm-i Şerif - Fares Abbad
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Hatm-i Şerif - Fares Abbad
Hatm-i Şerif - Fares Abbad Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close