İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş06:55 İşrak07:34 Öğle12:58 İkindi16:12 Akşam18:48 Yatsı20:07 İmsak05:30
Hava - Hava durumuAçık 17°C Nem %72
Türkçe
19 Rebi'ül-evvel 1445 4 Ekim 2023 Çarşamba
Giriş Yap

Avustralya elektronik sigarayı yasaklıyor

12.05.2023    |

Avustralya, gençlerde kullanımı yaygınlaşan tek kullanımlık elektronik sigaraları yasaklamayı, reçetesiz versiyonların ithalatını durdurmayı ve e-sigaraların içerebileceği nikotin miktarını kısıtlamayı planlıyor.

Avustralya’da elektronik sigara kullanımı yaygınlaşıyor. Nikotin içeren elektronik sigaraların satışı hali hazırda reçeteye tabi. Ancak denetim ve düzenleme yetersizliği karaborsa gelişmesine yol açıyor. Yeni düzenlemeyle elektronik sigaralara minimum kalite standartlarının getirilmesi ve satışının eczanelerle sınırlandırılması planlanıyor.

E-sigara olarak da bilinen elektronik sigaralar, genellikle nikotin içeren bir sıvıyı ısıtarak kullanıcıların soluduğu bir buhara dönüştürür. Genellikle sigara içenlerin sigarayı bırakmalarına yardımcı olacak bir ürün olarak görülüyorlar. Ancak Avustralya'da elektronik sigaralar, özellikle şehirlerdeki gençler arasında bir eğlence ürünü olarak popülaritesini artırdı.

Yetkililer ürünlerin kasıtlı olarak çocukları hedef aldığını ve perakende mağazalarında "şeker ve çikolataların yanında" kolayca bulunabildiğini ifade ediyor. 

Sağlık uzmanları, elektronik sigaraların risksiz olmadığını,  genellikle kimyasal içerebildiklerini  ve bunları kullanmanın uzun vadeli sonuçlarının henüz net olmadığını söylüyor.

Araştırmalar, 14-17 yaşları arasındaki altı Avustralyalıdan birinin ve 18-24 yaşları arasındaki dört kişiden birinin elektronik sigara kullandığını gösteriyor.

Ülkenin Sağlık Bakanı, federal hükümetin, reçete edilmedikçe e-sigara bulundurmaya yönelik olası cezalar konusunda eyalet ve bölge hükümetleriyle birlikte çalışacağını söyledi.

2012'de Avustralya, sigaralar için 'düz ambalaj' yasalarını getiren ilk ülke olmuştu. On yılın sigara reformu olarak tabir edilen yeni düzenlemeyle sigara bağımlılarının sigarayı bırakması amacıyla reçeteli olarak ilaç ambalajlı e-sigara kullanması söz konusu olabilecek. E-sigaralara katkı maddeleri, nikotin aroması ve çeşitli lezzet artırıcılar eklenmesine, oyuncak şeklinde süslü ambalajlar kullanılmasına kısıtlama getirilecek.

Yürürlüğe gireceği tarih yakın zamanda duyurulacak. Ayrıca Avustralya'nın önümüzdeki üç yıl boyunca tütün satışları üzerindeki vergileri her yıl yüzde 5 artıracağı duyuruldu.

Singapur ve Tayland gibi ülkelerde de elektronik sigara yasağı söz konusu. 

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close