İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:02 İkindi16:27 Akşam19:08 Yatsı20:28 İmsak05:17 Güneş06:43 İşrak07:22
Hava - Hava durumuAçık 18°C Nem %77
Türkçe
7 Rebi'ül-evvel 1445 22 Eylül 2023 Cuma
Giriş Yap

MEC Vakfı 18. Uluslararası Kurban Organizasyonu Başladı

02.06.2023    |

Mahmud Es’ad Coşan (MEC) Vakfı, Uluslararası Kurban Organizasyonuyla gerçek ihtiyaç sahiplerine niyet sahiplerinin emanetlerini ulaştırıyor.

18. kez gerçekleştirilecek organizasyon bu yıl da “Hak İçin Yap Hakkıyla Yap” çağrısıyla Türkiye'de ve Endonezya'da düzenleniyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen vatandaşlar için bugüne kadar pek çok faaliyet gerçekleştiren MEC Vakfı, bu yılki kurban organizasyonunu deprem bölgesini de kapsayacak şekilde genişletti.

Vekaletler hem deprem bölgesine hem de Endonezya’ya ulaştırılacak

Türkiye’de 15 şehirde ve yurt dışında kurban etleri birinci elden hak sahiplerine ulaştırılacak.

 Dağıtımlar, deprem bölgesindeki Adana, Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’nın yanı sıra yurt içinde İstanbul, Ankara, Bursa, Konya, Kocaeli, Sakarya, Kayseri’de, yurt dışında ise Endonezya’da gerçekleşecek.

 Modern tesislerde hijyenik koşullarda kesilecek kurbanların etleri, soğuk zincir lojistiğine dikkat edilerek muhafaza edilecek.

Vekalet sahipleri de kurban eti alabilecek ya da ihtiyaç sahibi önerebilecek

Kurbanın bir ibadet olduğu bilinciyle, 2006’dan bu yana her aşaması İslami usullere uygun olarak gerçekleştirilen organizasyonda bu yıl gönüllüler ve bağışçılar da sürece dahil edilecek.

İlk kez hayata geçirilen “Kurban Eti İkramı” ve “İhtiyaç Sahibi Tavsiyesi” uygulamaları sayesinde vekalet sahipleri de kurban eti ikramı alabilecek ve ihtiyaç sahibi önerebilecek.

Türkiye’de kesilecek “Büyükbaş” kurbanlar için vekalet bedeli 5.900 TL olarak belirlenirken, Avustralya’da kesilerek Endonezya’da dağıtılacak “Küçükbaş” kurbanlar için de 3.750 TL karşılığında vekalet verilebilecek.

Mahmud Es'ad Coşan Vakfı 18. Uluslararası Kurban Organizasyonu’na başvuru işlemleri, 28 Haziran 2023’e tarihine kadar www.mec.org.tr adresinden çevrim içi olarak yapılabilecek.

2006 yılında başlatılan kurban organizasyonu kapsamında bugüne kadar yüz binlerce aileye ve milyonlarca insana ulaşıldı. 17 yıl boyunca düzenlenen organizasyonlarda 878 bin gerçek ihtiyaç sahibi aileye 2.564 ton kurban eti dağıtımı yapıldı.