İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak06:36 Güneş08:06 Öğle13:00 İkindi15:22 Akşam17:44 Yatsı19:10
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 11°C Nem %87
Türkçe
23 Cemaziyelevvel 1445 5 Aralık 2023 Salı
23 Cemaziyelevvel 1445
Yatsı
19:10
İmsak
06:38
Güneş
08:08
İşrak
08:50
Öğle
13:00
İkindi
15:22
Akşam
17:44
Giriş Yap

Okul alışverişinde nelere dikkat edilmeli?

31.08.2023    |

Okul dönemi yaklaşırken alışveriş telaşı da başladı. Uygun standartlarda olmayan kırtasiye ürünlerinin çocukların sağlığını tehdit ettiğine, alerji ve çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabileceğine dikkat çekildi. 

Uzmanlara göre, "Standarda uygun olmayan kimyasallar özellikle alerji ve cilt hastalıklarına sebep olabiliyor. Sonrasında da hiç fark ettirmeden organlara zarar verebiliyor. Fitalat kanser yapar bir maddedir. Fitalat içeren her türlü okul çantası, su kabı, silgi gibi ürünlerden uzak durulması gerekir” 

Prof. Dr. Çağatay Güler’in okul alışverişine çıkacak ailelere önerileri ise şöyle:

* Çocukların kullandığı su mataralarının cam olması en sağlıklısı ancak oluşabilecek kazalara karşı maalesef bunu öneremiyoruz. Ancak polikarbon maddesinden olmamasına dikkat edilmeli.

* Marketlerden alınan plastik şişeler ise defalarca kullanılmamalı. Çünkü plastiklerde kanserojen olan fitalat maddesi var.

* En güvenlisi, içi paslanmaz çelik olan su kaplarıdır. Aileler bunları tercih edebilirler.

* Kokulu silgiler, boyalar, hamurlar, kalemler asla alınmamalı. Bu gibi maddeler alerjileri tetikleyebilir, solunum yolu hastalıklarına zemin hazırlayabilir veya var olan hastalığın ilerlemesine sebebiyet verebilir. Çocuklar kokulu malzemeleri çok sevip, özenseler de veliler ısrarla onları korumalı. 

* Yapıştırılar, tutkallarda kullanılan çözücüler de solunum yollarını tahriş eder ve bazıları kanser yapar özelliktedir, buna dikkat edilmeli.

* Denetlenen yerden alışveriş yapılmalı, TSE ve CE, EN71 işaretleri olmayan ürünler alınmamalı.

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close