İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Yatsı22:36 İmsak03:23 Güneş05:23 İşrak06:07 Öğle13:10 İkindi17:10 Akşam20:45
Hava - Hava durumuAçık 25°C Nem %53
Türkçe
11 Zilhicce 1445 16 Haziran 2024 Pazar
11 Zilhicce 1445
Akşam
20:45
Yatsı
22:36
İmsak
03:23
Güneş
05:23
İşrak
06:07
Öğle
13:10
İkindi
17:10
Giriş Yap

8 soruda alerji ile ilgili merak edilenler

Özel Haber
Özel Haber
09.05.2024    |

Vücudumuzun bazı maddelere, çeşitli etkenlere karşı reaksiyon göstermesi olarak adlandırılan alerjinin pek çok türü bulunuyor. Polenler, ev tozu akarları, bazı besin maddeleri bu türler arasında yer alıyor.

Peki alerjinin sebepleri neler? Alerjik hastalığı olanlar nelere dikkat etmeli? Alerjiden korunmak için neler yapılmalı? Alerjide hangi tedaviler uygulanıyor?

Uzmanlara sorduk, cevaplar ayrıntılarıyla dosyamızda:

1- Alerji nedir?

Alerji, vücudumuzun normalde tepki vermediği ev tozu, polen veya çeşitli besinler gibi zarar vermeyen maddelere bağışıklık sistemimizin anormal tepki vermesiyle meydana geliyor.  Bu tepkisel duruma alerji, buna sebep olan maddelere de alerjen deniliyor.

2- Alerjinin sebepleri ve türleri nelerdir?

Dahiliye Uzmanı Dr. Aslıhan Tak, “Vücudumuzda solunum, dolaşım, sindirim, sinir gibi birçok sistem var. Alerji vücudumuzun verdiği bir reaksiyon olarak tanımlanıyor, etkilenen organa göre tepkiler veriyor. Mesela, alerjik rinit, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, koku hassasiyeti, bronşit, öksürük gibi çeşitli semptomlarla kendini gösteriyor. 

Alerjiyi tetikleyen bir etken şartı var. Bağışıklık sistemi, çeşitli kokular, cilt teması gibi çeşitli etkenlere karşı reaksiyon ile ortaya çıkar.

Akut alerjik durumlar, ilaç alerjileri de söz konusu olabiliyor. Ani döküntü, kızarıklık ve kaşıntılar veya bazı antibiyotik ve çeşitli ilaçlarda çok daha ileri boyutta kalp durmasına kadar etki ederek kendi gösterebiliyor” dedi.

İşlenmiş gıdalar, süt, yumurta ve bazı deniz ürünleri de alerjiye sebep olabiliyor.

Tak, “Ayrıca çok fazla steril ortamlarda olan kişilerde alerjik reaksiyonların daha fazla olduğu görülmekte. Aşırı temizlik yaparken çok fazla kimyasal maddeye maruz kalmak alerjiyi tetikleyebilir.

Alerjiyi tetikleyebilecek yapay ürünlere maruz kalmak, eşyalarımızdaki sentetikler, tükettiğimiz gıdalardaki katkı maddeleri bağırsaklarda alerjik reaksiyona zemin oluşturuyor. Bu durum bebeklerde dahi görülebiliyor.

Hatta hava kirliliği de alerjiyi artırabiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Alerji ve immünoloji Uzmanı Prof. Dr. Mahmut Doğru ise “Alerji genetik ve çevresel faktörlerin birleşimiyle oluşmakta.  Alerjiler bebeklik döneminden yetişkinliğe kadar farklı etkiler gösterebilmekte. Solumum sisteminde alerjik rinit ve astıma, cilt bulgusu olarak ürtiker, ödem ve egzamaya, mide bağırsak sisteminde alerjilere veya çok daha ciddi olarak hayatı tehdit edebilen reaksiyonlara yol açabilmektedir” diyor.

3- Polen alerjisi nedir ve nasıl etkiler?

Prof. Doğru, “Bitkilerin polenleri, göze geldiklerinde göz alerjisi, buruna geldiklerinde burun ile ilgili, akciğerler veya ciltle ilgili semptomlara sebep olabiliyor.

Polen alerjisi pek çok semptoma sebep olmakla birlikte en sık görülenleri; burunda akıntı, hapşırık, tıkanıklık, genizde kaşıntı, gözlerde kızarma,kaşıntı, yaşarma şeklindedir. Ayrıca öksürük, nefes darlığı, göğüste sıkışma gibi astım semptomlarına yol açabilmekte. Diğer yandan egzama artışına sebep olabilmekte ve ürtiker denen vücutta kabarıklık ve kaşıntı şeklinde durumlara da sebep olabilmektedir” diyerek şu bilgileri de paylaştı:

4- Polen türleri nelerdir ve ne hangi aylarda etkili olurlar?

“Polenler, ağaç, ot veya çimen ve yabani ot polenleri olarak üçe ayrılıyor. Ağaç polenleri genel olarak kış sonu ve ilk bahar başlangıcında, çimen polenleri daha çok ilkbaharda ve yaz başında, yabani ot polenleri ise daha çok yaz sonu ve sonbahar aylarında daha çok salındıkları için bu dönemlerde etkili olurlar. Bazı polen türlerinin de hava şartlarına bağlı olarak yıl boyunca etkili oldukları görülebilmektedir.”

5- Alerjik hastalığı olanlar nelere dikkat etmeli?

Polen şikayetlerinde ;

- Sabah ve öğle saatlerinde atmosferde polen yoğunluğu olan vakitlerde dışarı çıkmamak,

- Dışarı çıkılacak ise koruyucu kıyafetler giymek,

- Ev havalandırmasını akşam vakitlerinde yapmak,

- Dışarıdan eve gelindiğinde kıyafetleri değiştirmek, duş almak,

- Balkonlarda kıyafet kurutmamak,

- Araç seyahatlerinde camları kapalı tutmak, araçlarda polen filtresini kullanmak polenle teması azaltabilir.