İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Güneş05:40 İşrak06:23 Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:38 Yatsı22:21 İmsak03:49
Hava - Hava durumuAçık 27°C Nem %82
Türkçe
13 Muharrem 1446 19 Temmuz 2024 Cuma
13 Muharrem 1446
Güneş
05:40
İşrak
06:23
Öğle
13:15
İkindi
17:13
Akşam
20:38
Yatsı
22:21
İmsak
03:49
Giriş Yap

Elektronik sigara tat kaybına sebep oluyor

17.09.2023    |

Uzmanlar, elektronik sigaraların tat kaybına neden olduğu konusunda uyardı. “Elektronik sigara dili” denilen problemin, ağız kuruluğuna, susuzluğa ve tat kaybına yol açtığı bildirildi. 

Tüm sigaraların tat alma duyusunu etkilediğini vurgulayan Dr. Mehmet Sürmeli şunları söyledi: 

Keratin birikintileri, dil üzerindeki tat tomurcuklarının uzamasına neden oluyor. Sonra bakteri ve mantar girişi daha sık görülüyor. 

Tat tomurcuklarının gıda artıkları, bakteri ve mantar birikintileriyla kapanması tat alma duygusunda kısmen kayba neden olabilir. 

Tabii bu sigara tüketiminin miktarı, kişinin ek hastalıkları, beslenme alışkanlıkları ağız hijyeni gibi ek faktörlerle daha fazla tat kaybına yol açabilir. İlk ortaya çıkan bozukluk boğaz ağrısı ve tat kaybı oluyor.  

Sigara bırakılınca dil sırtının fırçalanması normale dönmesini sağlar, tat alma duyusu da normale döner. 

Keratin birikimiyle tüm ağız mukozasında olmaması gereken bir doku oluşuyor.

Lezzeti kaybetmenin nedenleri

Dr. Enes Yiğit, “Bazı kullanıcılar, elektronik sigara kullanımı sonucunda tat alma duyularında azalma yaşayabilir” diyerek, bu yan etkinin nedenlerini sıraladı: 

Ağız kuruluğu: Elektronik sigara kullanımı, ağız kuruluğuna neden olabilir. Ağız kuruluğu, tükürük üretiminin azalmasıyla ilişkilidir ve tat alma duyusunu etkileyebilir. 

Aroma bileşenleri: Elektronik sigaraların likitlerinde kullanılan aroma bileşenleri, tat kaybına neden olabilir. Özellikle yoğun ve keskin tatlar, diğer tatları hissetmekte zorluk yaşatabilir. 

Nikotin etkisi: Elektronik sigaralar nikotin içerebilir. Nikotin, tat alma reseptörlerini etkileyerek tat hassasiyetini azaltabilir veya değiştirebilir. 

Diğer faktörler: Yan etkiler kişiden kişiye değişebilir. Elektronik sigara kullanımı sırasında tat kaybı yaşıyorsanız, bir sağlık uzmanına danışın. 

Milliyet

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Dua Vakti
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Dua Vakti
Dua Vakti Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close