İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Yatsı19:10 İmsak06:36 Güneş08:06 İşrak08:50 Öğle13:00 İkindi15:22 Akşam17:44
Hava - Hava durumuÇok Bulutlu 12°C Nem %82
Türkçe
23 Cemaziyelevvel 1445 5 Aralık 2023 Salı
23 Cemaziyelevvel 1445
Akşam
17:44
Yatsı
19:10
İmsak
06:38
Güneş
08:08
İşrak
08:50
Öğle
13:00
İkindi
15:22
Giriş Yap

Çocukların ekran bağımlılığına karşı neler yapılabilir?

22.09.2023    |

Çocuklarda dikkat eksikliği, psikolojik rahatsızlıklar, akran zorbalığı gibi birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olan ekran bağımlılığı, ciddi düzeyde. 

Çocuklar eve gelir gelmez ellerine aldıkları telefon ve tabletlerin karşısında uyku saatini dahi aşacak şekilde vakit geçiriyorlar. Bu da ekran bağımlılığının ciddi düzeye geldiğini gösteriyor.

Ekran kullanımı sosyal faaliyetlere katılmaya, sorumlulukları yerine getirmeye engel olabilecek düzeye geldiyse bağımlılık boyutuna ulaşmış demektir.

Diğer yandan sosyal medyada ebeveynleri tarafından içerik üretmesi teşvik edilen hatta zorlanan çocukların “Mikro ünlü” haline getirildiğini dile getiren uzmanlar, her paylaşımla dijital ayak izinin oluştuğunu, bu paylaşımların kimliklerinin önemli bir parçası olacağını, içeriklerin çocuklara psikososyal açıdan zarar verdiğini kaydediyorlar.

Rol model olunmalı

* Cep telefonu ya da dijital dünya platformlarından tamamen ayrılış yerine birlikte belirleyeceğiniz bir zaman dilimi ve kotasında gelişimine dönük kullanım programları yapın.

* Çocuklarınız için iyi bir rol model olmanız önemli. Bu nedenle kademeli olarak kullanımın azaltılmasında birlikte hareket edin. Elinizde cep telefonuyla çocuğunuza “Telefon ile oynama!” demek çok da anlamlı olmayacaktır.

* Çocuğunuzun sosyal medya yerine gerçek yaşamda sosyalleşmesi ve kişisel ilişkilerini geliştirebilmesi için imkânlar sağlayın.

* Birlikte yapılabilecek kitap okuma, araştırma yapma, seyahat, ev işlerinde basit tamirler gibi çeşitli aktivitiler ekrandan uzaklaşmayı sağlayabilir.

* Eğitimsel faaliyetler için gerekli web sitelerini birlikte belirleyin, bu dijital dünyanın olumlu yönlerini vurgulamada etkili olacaktır.

Milliyet

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close