İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:15 İkindi17:13 Akşam20:41 Yatsı22:26 İmsak03:43 Güneş05:37 İşrak06:20
Hava - Hava durumuParçalı Bulutlu 28°C Nem %66
Türkçe
9 Muharrem 1446 15 Temmuz 2024 Pazartesi
9 Muharrem 1446
İşrak
06:20
Öğle
13:15
İkindi
17:13
Akşam
20:41
Yatsı
22:26
İmsak
03:43
Güneş
05:37
Giriş Yap

Yeni üniversiteliler için uyum önerileri

22.09.2023    |

Üniversiteler bu yıl 2 Ekim’de açılacak. 1 milyondan fazla yeni üniversitelinin okullarıyla buluşmasına da kısa bir süre kaldı. Yeni bir başlangıca yelken açacak olan öğrenciler, farklı bir sosyal ortamın kapısını aralayacak. 

Peki, yeni üniversiteliler, kampuse, derslere ve hocalarına kolayca nasıl uyum sağlayabilirler? 

Dr. Aslı Bugay Sökmez, üniversiteye bazı uyum yollarını şöyle sıraladı:

* Kendi hayatlarının sorumluluğunu üstlenmesi gerekiyor. Yemek yapmak, parayı nasıl harcayacağını belirlemek, giysilerini temizlemek, yurt ya da evdeki ortak yaşama uyum sağlamak hep bu sorumluluğun gerekleri.

* Liseden farklı olarak öğrenci, dersleri takip etmekten sınavlara hazırlanmaya, ödev ya da proje teslim etmeye doğrudan kendisi sorumlu. Bu yüzden zamanı iyi kullanmalısınız. Zaman çizelgesi kullanmak iyi bir başlangıç olur.

* Okulun, yurdun, kütüphanenin yönergelerini inceleyin ve kuralları öğrenin. Üniversitenin ve birimlerinin duyurularını takip edin.

* Öğrenci, üniversitede derslerin çoğunda pasif dinleyici rolünden, aktif öğrenen rolüne geçiyor. Kendi kendinize araştırmaya ve öğrenmeye hazır olun.

* En önemli anahtar iletişim becerileriniz olacak. Kendi haklarınızı savunabilmek, ihtiyaç ve duygularınızı iletebilmek için mutlaka iletişim becerilerinizi geliştirmeye yönelik fırsatlar arayın.

Hürriyet

­

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Güne Merhaba
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Güne Merhaba
Güne Merhaba Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close