İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:38 Yatsı22:21 İmsak03:49 Güneş05:40 İşrak06:23 Öğle13:15 İkindi17:13
Hava - Hava durumuAçık 31°C Nem %61
Türkçe
13 Muharrem 1446 19 Temmuz 2024 Cuma
13 Muharrem 1446
İkindi
17:13
Akşam
20:38
Yatsı
22:21
İmsak
03:49
Güneş
05:40
İşrak
06:23
Öğle
13:15
Giriş Yap

Renkli tuzağa kapılmayın!

03.10.2023    |

Renklendirici içeren atıştırmalıklar çocukları ve yetişkinleri cezbediyor ancak bu ürünlerin içerisindeki maddeler sağlığı hatta davranışları etkileyebiliyor.

Gıda Mühendisliği Bölümü’nde yapılan bir yüksek lisans araştırması da toz içeceklerde, limit değeri sekiz kat aşan sentetik renklendirici kullanıldığını ortaya koydu.

Bazı ürünlerde yüksek oranda renklendirici kullanılması ve toz içeceklerde kullanım limitinin sekiz kat üzerinde sentetik renklendirici tespit edilmesini değerlendiren uzmanlar, renklendirici içeren paketli gıdaları sıklıkla tüketen çocukların, hormonal hastalık riskiyle karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekiyor.

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk, "Renkli şekerler, kahvaltılık gevrekler, meyve suları, gıda renklendiricilerin vücuda alınmasında en önemli kaynaklar. Bir porsiyonda bile 30 miligramdan fazla renklendirici kullanılan ürünler var. Bu renklendiriciler, konsantrasyon bozukluklarına, hiperaktiviteye, motor becerilerinde sorunlara, alerjilere, kansere ve özellikle beyinle ilgili hastalıklara neden olabiliyor. Aşırı tüketim hormonal bozukluklara da yol açıyor.

Özellikle bunların içerisinde tartrazin ve günbatımı sarısı var. Bunlar östrojen dediğimiz hormonu taklit eden bileşikler ve çocuklarda hormonal bozukluklara neden olabiliyor." dedi.

Hiperaktivite ve davranış bozukluklarına sebep oluyor

Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden Prof. Dr. Alev Keser de işlenmiş gıdaların tüketimindeki artışa paralel olarak sentetik renklendiricilere maruziyetin arttığına vurgu yaparak, şunları kaydetti: “Bu durum atıştırmalık, renklendirici içeren içecek, şekerleme gibi işlenmiş gıda tüketimi fazla olan obez çocuklarda normal vücut ağırlığına sahip çocuklara kıyasla daha fazladır. Renklendiricilerin sağlık üzerine etkileri bilimsel çalışmalara dayalı olarak değerlendirildiğinde çelişkili verilerin elde edildiğini söylemek mümkün.

Ancak son yıllarda, çocuklarda dürtüsel dikkatsiz davranma ve aşırı aktifliğe neden olan hiperaktivite ve dikkat eksikliğine, bazı davranış bozukluklarına neden olduğu ileri sürülmektedir. Bu nedenle mümkün olduğunca evde hazırlanmış öğünlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.”

Milliyet

­
Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Günün Sohbeti
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Günün Sohbeti
Günün Sohbeti Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close