İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:41 Yatsı22:26 İmsak03:43 Güneş05:37 İşrak06:20 Öğle13:15 İkindi17:13
Hava - Hava durumuAçık 31°C Nem %37
Türkçe
9 Muharrem 1446 15 Temmuz 2024 Pazartesi
9 Muharrem 1446
İkindi
17:13
Akşam
20:41
Yatsı
22:26
İmsak
03:43
Güneş
05:37
İşrak
06:20
Öğle
13:15
Giriş Yap

Manevi arınma fırsatı, 3 aylar

Özel Haber
Özel Haber
11.01.2024    |

Rahmeti, bereketi bol, manevi bahar mevsimi üç aylar geldi. Dünyevi telaşlara bir mola verip, durup düşünme, kendimizi gözden geçirme fırsatı sunan bu zaman dilimi aynı zamanda manevi bir arınma imkanı da sağlıyor. 

AKRA’da yayınlanan bir programa katılan Prof. Dr. Hamdi Kızıler, üç ayların maddi manevi temizlenmeye, arınmaya, gelişmeye, Allah’a daha yaklaşmaya vesile olmasını dileyerek şu bilgileri aktardı:

“Esasen önce insanı tanımalıyız. İnsanı anlarsak diğer varlıkları ve Cenab-ı Hakkı daha rahat anlarız. ‘Kendini bilen Rabbini bilir’ buyrulur.

İnsan iki yönlü bir varlıktır; maddi ve manevi. İnsanın maddi ihtiyaçları gibi manevi ihtiyaçları da vardır. Onların da karşılanması gerekir. İnsan madden kirlendiğinde nasıl temizliğe ihtiyaç duyarsa manen kirlendiği zaman da temizlenmelidir.”

Manevi arınma nasıl olmalı?

Kızıler “İnsanda bulunan ruh, kalp ve nefis manevi ruhani taraftır ve onlar da kirlenebilir. Ruhu arındırmak, iman ile ibadet ile sonrasında ise güzel ahlak ile mümkündür. Güzel ahlak ruhun süsü gibidir. Manevi anlamdaki bu süs ve güzellik dışa vurur.

İnsanı olumsuzluklara, kötülüklere sevkeden nefsi kontrol altına almak gerekir. Bu yapılamadığında insan manen kirlenir. Kalp te böyledir.

"…Kalplerine mühür vurulmuştur" ayet-i kerimesi de bunu belirtir. Cenab-ı Hakk bu ifadeyle manevi kirliliğe dikkat çeker.

Manen kirlenen kalp katılaşır, mühürlenir. Kalp te iman, ibadet, ahlak, maneviyat ile temizlenir”

Peki ne zaman?

“Kızıler, bu soruya, ‘Her zaman’ diyerek üç aylar ve bu ayların en kıymetlisi Ramazan-ı Şerifin bunun en isabetli olduğu an olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Peygamber Efendimiz (SAS.) , Ramazan ayıyla birlikte bunun isabetine vurgu yapmak için iki ay öncesinden hazırlığa dikkat çekmiştir. Bu, üç aylar dediğimiz dönemdir. 

Manevi arınma, iç âlemimizi temizlemek için en çok fırsat veren en uygun zaman bu üç aylar mevsimidir. Arınma mevsimi diyebiliriz. İşte bu mevsimi değerlendirmeliyiz.

Gündelik hayatımızda beşeriyetin yüklediği meşgaleler altında bazen manevi dünyamızı, iç âlemimizi ihmal edebiliyor hatta bazen günahlara dalabiliyoruz. Bunu temizlemenin en kolay yolu hemen ibadete ve Peygamber Efendimiz’in (SAS.) tabiriyle bir hayır ve hasenata sarılmaktır.

Şimdi bunun tam zamanıdır. Üç ayların başlamasıyla fırsat başlıyor. Zirvesi de Ramazan ayıdır. Kadir Gecesi de manevi uçtur. Bin aydan daha hayırlı olduğu Kur'an’da buyruluyor.

Biz de şimdiden psikolojik ve manevi olarak hazırlanmalıyız.”

“Arınmak için önce niyet”

“Bir şeyin niyeti olmadan hakikati olmaz. Modern tabirle söylersek bir şeyin hayali olmazsa hakikati gerçekleşmez. Bu hayale niyet dersek ki öyledir; manevi iklim, temizlenme iklimi başlıyor, biz bu mevsimden yararlanmayı hayal edelim. Buna bugünden itibaren niyet edelim.

Meşhur bir sözdür: ‘Niyet khayr akıbet khayr’

Niyetimizi hayalimizi hayra yönlendirelim ki Cenab-ı Hakk da akıbetimizi hayırlı sonuçlandırsın.

Hata, yanlış ve günahımızı tevbe istiğfar, iyilik ve güzellikle temizleyelim. Tüm kalbimiz, samimiyetimizle Allah'a yönelirsek Cenab-ı Hakk da mutlaka bize temizlenmeyi nasip edecektir. İnşaallah niyetlerimiz, hayallerimiz de akıbetlerimiz de hayrolsun.”

 

­

 

 

 

 

 

 

 

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan Canlı Yayın
Dostça Bir Tavsiye
AKRA CANLI
 / 
player image icon close icon
AKRA CANLI
Dostça Bir Tavsiye
Dostça Bir Tavsiye Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close