İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Öğle13:08 İkindi16:53 Akşam19:54 Yatsı21:22 İmsak04:37 Güneş06:10 İşrak06:50
Hava - Hava durumuHafif Yağmurlu 14°C Nem %80
Türkçe
10 Şevval 1445 19 Nisan 2024 Cuma
10 Şevval 1445
İşrak
06:50
Öğle
13:08
İkindi
16:53
Akşam
19:54
Yatsı
21:22
İmsak
04:37
Güneş
06:10
Giriş Yap

Çörek otunun bir faydası daha

01.03.2024    |

Diğer ismi, “bereket tanesi”, “mübarek tohum” olan, “Ölümden başka her şeye devadır.” (Buhârî, Müslim, İbn Mâce, Tirmizî) hadîsi şerifine konu teşkil eden çörek otu uykuya da faydalı olabilir.  

Geçtiğimiz günlerde uluslararası bir dergide yayınlanan araştırmada çörek otu yağı özütünün kısa vadeli uyku kalitesine etkisi incelendi.

Hindistan’da yürütülen çalışmada restoratif/ dinlendirici olmayan bir uyku bozukluğu yaşayan sağlıklı kişilere uygulanan çörekotu yağı özütü kısa süreli uyku kalitesini artırdı.

Araştırma ekibine göre belirlenen miktarda hergün düzenli olarak kullanılan özütün bir haftalık çalışma süresi sonunda olumlu etkileri görüldü. Uyku verimliliği, toplam uyku süresi ve uyku başlangıcı gecikmesinde önemli gelişmeler kaydedildi, doğal bir uyku takviyesi olma potansiyeli görüldü.

Doğal uyku ilacı arayışı

Günümüzde dünya çapında milyonlarca insan uyku sorunlarından muzdarip. Stres, depresyon ve duygu durumu bozukluğunda, kortizol üretiminde kilit bir rol oynadığı bilinmekte. Yetersiz uyku obezite, metabolik sendrom ve bilişsel işlevlerde bozulma gibi bir dizi sağlık sorunuyla ilişkili.

Bazı reçeteli uyku ilaçlarının mide bulantısı gibi yan etkileri bulunması da uzun vadeli doğal alternatif arayışını teşvik edebiliyor.

Bir takviye olarak çörek otu

Son yıllarda büyük ilgi gören bitkisel ilaçlardan biri olan çörek otu özütünün alerji belirtileri, kan şekeri ve kolesterolü dengelemesi, sindirimi kolaylaştırması, üst solunum rahatsızlıklarına karşı bağışıklığı desteklemesi, çeşitli iltihabi rahatsızlıklarda tedaviye yardımcı olması gibi etkileri yanı sıra sakinleştirici rolü ön plana çıkıyor. Son olarak aynı özütün stres ve uyku sorunlarının yönetiminde yardımcı olduğu gösterilmişti.

Çörekotu ve uyku

Söz konusu araştırma 18 ila 65 yaşları arasında 70 sağlıklı kişiyle yürütüldü. Çörekotu yağı, tedavi edici özelliği bulunan çörekotu bileşenlerinden timokinon-karvakrolü her kapsülde gerekli düzeyde içerecek şekilde standart hale getirildi.

Bir hafta sonunda giyilebilen bir ölçüm cihazının yanı sıra katılımcılara yapılan anketle öznel yorgunluk, ruh hali ve enerji duyguları değerlendirildi. Özütün alımında herhangi bir toksik ve yan etkiye de rastlanmadı.

Araştırmacılar daha geniş katılımlı ve uzun vadeli gelişmiş çalışmalar için çağrıda bulunuyor.

Çörekotu yağı özütünün tam anlamıyla uyku sorunlarını tedavi edip edemeyeceğinin böylece anlaşılması bekleniyor.

DOSYA: Şifa kaynağı bir tohum, Çörek Otu

­

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Cuma Sohbetleri
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Cuma Sohbetleri
Cuma Sohbetleri Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close