İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
Akşam20:32 Yatsı22:18 İmsak03:35 Güneş05:29 İşrak06:11 Öğle13:06 İkindi17:04
Hava - Hava durumuAçık 19°C Nem %52
Türkçe
19 Zilka'de 1445 27 Mayıs 2024 Pazartesi
19 Zilka'de 1445
İkindi
17:04
Akşam
20:32
Yatsı
22:18
İmsak
03:35
Güneş
05:29
İşrak
06:11
Öğle
13:06
Giriş Yap

1444 Ramazan ayı ne zaman başlıyor?

Özel Haber
Özel Haber
14.03.2023    |

Ayların sultanı, rahmet ve mağfiret ayı Ramazana sayılı günler kaldı. Peki Ramazan ayı ne zaman başlıyor? Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi ne zaman idrak ediliyor? 

Bereketin rahmet olup yağdığı, gönülleri şenlendiren Üç Aylardan Ramazan ayı yaklaştı. Peygamber Efendimizin (SAS.) 'ümmetimin ayı' diye buyurduğu Ramazan ayı, 1444 hicri takvime göre, 23 Mart 2023 Perşembe günü başlıyor. 

Oruçların tutulduğu, Kur'an-ı Kerim hatimlerinin, mukabelelerin yapıldığı, zekatların, sadakaların verildiği, sahur ve iftar sofralarıyla bereketlenen kutlu ay için son hazırlıklar yapılıyor.

İlk teravih namazının ardından, ilk oruç için 22 Mart'ı 23 Mart'a bağlayan gece sahura kalkılacak. 23 Mart Perşembe günü ilk oruç tutulacak ve akşamında ilk iftarlar yapılacak.

Kur'an-ı Kerim'de bin aydan daha hayırlı olduğu beyan buyrulan Kadir Gecesi, Ramazan ayının son on günü içinde aranacak. Kadir Gecesi ile ilgili sahabelerden gelen rivayetlerde 27. gece öne çıkıyor olsa da Peygamber Efendimiz (SAS.) Ramazan ayının son on gününde itikâfa girer ve ibadetlere yoğunlaşırdı. 

Bu yıl 29 gün sürecek olan Ramazan ayı 20 Nisan Perşembe günü sona eriyor.

1444 hicri takvimine göre, Ramazan Bayramı 21 Nisan 2023 Cuma günü kutlanmaya başlanacak.

AKRA'da ise Ramazan ayına özel programlar yayına gelecek.

­

­

© İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close