İlke ve Değerlerinden Ödün Vermeden
Özgür Yayın Platformu Olarak Kalsın Diye
İmsak03:23 Güneş05:23 Öğle13:10 İkindi17:10 Akşam20:45 Yatsı22:36
Hava - Hava durumuAçık 23°C Nem %60
Türkçe
11 Zilhicce 1445 16 Haziran 2024 Pazar
11 Zilhicce 1445
Yatsı
22:36
İmsak
03:23
Güneş
05:23
İşrak
06:07
Öğle
13:10
İkindi
17:10
Akşam
20:45
Giriş Yap

Güçlü bağışıklık için C vitamini yeterli değil

23.11.2022    |

Sağlıklı kalmak ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek her zaman önemli olsa da soğuk aylarda ve mevsim geçişlerinde daha önemli hale geliyor. 

Bağışıklığı güçlendirmede bağırsak da önemli rol oynuyor

C vitamini eksikliğinde diş eti hastalığı, ciltte bozulma, yaralarda geç kapanma ve enfeksiyonlarda ağırlaşma görülebiliyor.

C vitamini haricinde besin açısından zengin, bağışıklık güçlendirici besin düzeninin pek çok farklı şekilde oluşturulabileceği belirtiliyor.

Öneriler şöyle:

* Turunçgiller de bağışıklığa iyi gelen önemli vitaminlerden C ile dolu. Bunlar arasında portakal, greyfurt ve mandalina var.

* Cilt, enfeksiyona karşı önemli bir ilk savunma hattı. Havuç, dolmalık biber ve kayısı gibi turuncu ve kırmızı meyvelerle sebzeler, cilt sağlığına iyi gelen A vitamini açısından zengin.

* Et, balık ve fasulye gibi hem demir hem de protein zengini besinler, bağışıklık hücrelerinin sağlıklı olmasını sağlıyor.

* Fındık ve bitkisel yağ sağlığa iyi gelen antioksidan E vitamini içeriyor.

* Tam tahıllı yiyecekler yaraların iyileşmesini hızlandıran çinko sağlıyor.

* Balık, yumurta ve muz yeni bağışıklık hücrelerinin büyümesini sağlayan B6 veya B12 vitaminlerini içeriyor.

* Yağlı balık, yumurta ve süt ürünleri, D vitamini barındırıyor.

* Pirinç, kinoa ve kuru meyveler bakır açısından zengin.

* Yeşil sebzeler, kırmızı orman meyveleri ve kuruyemiş yeni hücrelerin üretilmesini sağlayan folatı içeriyor.

* Kefir, yoğurt ve turşu gibi aktif kültürlü gıdalar, bağırsaklardaki bakterilere iyi geliyor. Bağışıklığı güçlendirmede bağırsak da önemli rol oynuyor.

* Sarımsak, soğan, kuşkonmaz, pırasa gibi sebzelerin yanı sıra pek çok meyve, prebiyotik gıda olarak kabul ediliyor. 

 

­

 

 

Kabe
Canlı Yayın
Şuan canlı Yayın
Canlı Yayın
AKRA CANLI
 / 
close icon close icon
AKRA CANLI
Canlı Yayın
Canlı Yayın Add Icon volume up
 / 
Canlı Yayın
fast rewind
fast forward
Playlist
Bu özelliği kullanabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir
  
Fikrini Paylaş
TAAHHÜTNAME

Hazırlamış olduğum ve sitenize gönderdiğim/ teslim ettiğim, tamamen orjinal ve bana ait olan, projemin/görüntü veya kaydımın, AKRA MEDİA tarafından kendisine ait kablolu/karasal/uydu, şifreli/şifresiz, free/paralı TV, video, DVD, VCD,VHS ,radyo, kaset, sinema ve sair mevcut yada ortaya çıkacak her türlü İşaret, ses ve /veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkı ve tüm internet siteleri ve sosyal medya platformlarında yayınlamasına, çoğaltma hakkı, yayma hakkı, işleme hakkı ve temsil hakkının kullanılmasına süresiz olarak müsaade ediyorum.

Projemin/görüntü veya kaydımın, bant, CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player, dijital kayıt vb. tüm yollarla kayıt, çoğaltma ve dağıtım haklarını, bilişim veya iletişim ortamında görüntülenmesini, iletilmesini, okunmasını, izlenmesini, dinlenmesini vb. interaktif veya normal CD, VCD, DVD, GSM, MP3 Player vb. şekilde basılarak veya ses kayıtlarının metin haline getirilip kitap olarak piyasaya sunulmasını sağlayacak her türlü materyal üzerine kaydı ile çoğaltılması, kullanılması, işlenmesi, yeniden ve genişletilmiş şekilde sesli, yazılı ya da görüntülü yayın haklarını, bu suretle de çoğaltılarak kullanılması, dağıtılması, pazarlanması vb. fikri, mali ve manevi haklarımın tamamını, programda gerekli görülen değişiklikleri yapma haklarımı bila bedel olacak şekilde, AKRA.MEDİA sitesine ve bu site'nin yetkilisi ve sahiplerine devir ve temlik ettiğimi, beyan, kabul ve taahhüt ederim.

Şehir Seçin
Close